Erdoğan’dan Irak’taki durum ile ilgili en son açıklama

by admin | Pazar, Haz 15, 2014 | 1114 views

Türkiye’de herkes rehin tutulan vatandaşlarımızın sağ salim dönmesi umuduyla beklerken, Erdoğan’dan Irak’ın durumu ile ilgili genel bir değerlendirme geldi.

Erdoğan, Trabzon’da gazetecilerin sorularını cevaplandırıken Irak’ta rehin tutulan vatandaşların sağlık durumlarının iyi olduğu yönünde bilgi sahibi olduklarını söyledi ve şunları ilave etti:

“Artık olayı Musul olarak değerlendirmekten öte bir süreç yaşanıyor. Artık olay tamamıyla bir Irak olayı haline gelmiştir. Irak’ın genelinde, hemen hemen tüm eyaletlere doğru bu ateş sıçramıştır. IŞİD unsurlarının bir olayı olmaktan öteye geçti. Adeta bir mezhep çatışmasına, belki de bir mezhep savaşına gidecek. Burada iç ve dış tahrikler büyük rol oynuyor. Gerek başkonsolosluk mensuplarının, gerek TIR şoförlerinin, gerek diğer Türk vatandaşlarının hayatını önemsiyoruz ve bunun için de attığımız ve atacağımız adımlara dikkat ediyoruz. Maalesef içeride bazı siyasette sorumluluk bilinci içinde davranması gerekenlerin, tahrik içinde olduklarını görüyorum. Bu süreci ne yazık ki oradaki vatandaşlarımızı yok farz ederek değerlendiriyorlar. Bize adeta tahrik ifadeleriyle yükleniyorlar. Bu işin sorumluluğunu taşıyanlar, başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, şahsım, Genelkurmay Başkanım, bakan arkadaşlarım ve MİT mensupları yoğun şekilde bu işi an be an takip ediyoruz. Burada öncelikli birincil adımımız oradaki vatandaşlarımızı, kardeşlerimiz salimen ülkemize getirebilmektir. Bunun için her türlü görüşmeler sürdürülüyor, yapılıyor. Önce bunları halletmemiz lazım. Bunun dışında bizden bazı beklentiler var ki, kimse bunu beklemesin.”


Erdoğan, Musul olayının artık uluslararası boyuta geçtiğini de ifade ederek şunları belirtti:

“Üç gün içinde Joe Biden’la iki kez görüşme yaptım. Uzunca görüşmeler oldu. Niye bu görüşmeleri yaptım? Biliyorsunuz Irak dosyası Amerika’nın, Joe Biden’ın elindedir. Nitekim evvelsi akşamki görüşmede de kendileri de sayın başkanla görüşme halindeydiler. Oradan çıkarak benimle görüştü. Kendileriyle nelerin yapılabileceği hususunu görüştük. Medyaya bazı şeyler yansıyor. Bunların bu tür süreçlerde sağlıklı olduğunu konuşmak yanlış olur. Bunun yanında aynı şekilde komşu ülkelerle bu görüşmelerimiz devam ediyor. Aynı şekilde şu anda İran’la ilgili arkadaşlarım görüşmelerini yapıyor. Suud’la görüşmeler yapılıyor. Bu akşam döner dönmez geniş çaplı toplantı yapacağız. Bu toplantıda konuyu tekrar değerlendireceğiz. Bugün son bir gelişme Telafer gelişmesidir. Hafife alınamaz bir gelişmedir. Biliyorsunuz Telafer’de Türkmenlerin ağırlıklı olduğu bir yapı var. Türkmen kardeşlerimizin de yarıya yakını Sünni’dir. Yarıya yakını da Şia’dır. Orayı da yakın takipte bulunduruyoruz. Akşam döner dönmez arkadaşlarımızla yapacağımız toplantıyla birlikte ne tür adımlar atacağız, bunların kararını alacağız.”

Musul’da IŞİD’in rehin aldığı Türklerin sağlıkları konusundaki soruya da Erdoğan, , “Herhangi bir endişe yok. Arkadaşlarımızın aldıkları bilgiler o konuda sıkıntı olmadığı yönünde. Şu anda salimen dönmelerini sağlamak istiyoruz” yanıtını verdi.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code