Erdoğan’ın “Cumhurbaşkanlığı Adaylığı” netlik kazandı

by admin | Pazar, May 4, 2014 | 1314 views

ERDOGAN-GUL
Uzun süredir tartışılan ve büyük merakla beklenen R.T. Erdoğan’ın köşke çıkma teşebbüsünde bulunup bulunmayacağı konusu AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu’nun (MKYK) önceki gün aldığı 3 dönem kuralının devam edeceği ve seçim sisteminin değişmeyeceği kararı ile birlikte netlik kazanmış oldu.. Böylece, daha önceki hükümetler döneminde de denenmiş olan “‘ağabey’ formülünün” 2015 yılına kadar denenmesi olasılığı çok kuvvetlendi.

Buna göre, Erdoğan, cumhurbaşkanı adayı olacak ve köşk’e çıkmayı başarırısa partiyi ve hükümeti ‘geçiş dönemi’ başbakanına emanet edecek. Bu alternatifini başarılı olması durumunda da 2015 seçimleri sonrası ‘başkan’ ya da ‘yarı başkanlığı’ zorlayacak. Parlamenter sistemden vazgeçilmesi durumunda ise Gül’ün AK Parti’nin başbakanı olma şansının nerdeyse kalmayacağı anlaşılıyor. Bu durumda geçiş dönemi için Bülent Arınç ismi ağırlık kazanıyor.


Abdullah Gül ile ‘Köşk’ gündemli bir araya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın stratejisi iyice belirginleşti. Yeni belirlenen bu yol haritasına göre Erdoğan başbakanlık görevine ‘kıdemli’ ve 3 dönem kuralı gereği sonraki seçimde olmayacak bir ismi getirecek ve kendisi Çankaya’da olsa da etkisini hükümet üzerinde sürdürmeye devam edecek. Bu senaryoya göre Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2015 seçimlerine kadar kenarda bekleyecek.

Bu arada artık ayan beyan görülüyor ki Erdoğan, ‘köşk’le sınırlı olmayan bir siyaset mimarisi uğraşı veriyor. Cumhurbaşkanı Gül’ü yakından ilgilendiren bu proje için ağustos-haziran arası adeta test dönemi olacak.

Geçiş dönemi’ için Bülent Arınç gibi 3 dönem kuralına takılacak olan Ali Babacan, Binali Yıldırım’ın da adları geçiyor. Bu isimler 2015’e kadar görev yapması beklenen arayışlarda geçiyor. Farklı bir model Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu için konuşuluyor. Parti içinde Erdoğan sonrasında Davutoğlu’nun kalıcı bir şekilde devam etmesini isteyenler dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra seçim sonrası Numan Kurtulmuş’un partinin başına geçmesini arzu eden etkili bir grup da bulunuyor.

04.05.2014
KAYNAK: MEDYA

 

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code