Erdoğan’ın hedefinde en son kim vardı?

by admin | Çarşamba, May 28, 2014 | 964 views

CEM-OZDEMIR
Erdoğan epeyi bir süredir önüne geleni yerden yere vuruyor mazallah.. Sakın ola ki kimse kendisine hoşuna gitmeyecek bir bir söz veya tenkit yöneltmesin.

İşte bu tabloda hedefteki en son kişi de Alman siyasi hayatında gerçekten de saygın bir yer edinen Yeşiller Partisi Eş Başkanı CEM ÖZDEMİR oldu. Özdemir daha önce Erdoğan’ın genel yaklaşımı ve Almanya seyahatinin Alman kamuoyundaki etkisi ve bunun orada yaşayan Türk toplumuna ileride nasıl yansıma riskinin olabileceği gibi konular üzerinde bazı sıkı yorumlar yapmıştı.


Erdoğan’ise grup toplantısında bu durumu pas geçmemiş ve uygun gördüğü tenkitleri sıralayarak “Sözde bir Türk, oradaki bir siyasi partinin eş başkanı. Toplantımızın öncesinde ve döndükten sonra kullandığı ifadeler çok çirkin. Sen nasıl demokratsın? Sen nasıl düşünce hürriyetinden… Seni Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı’nın oraya gelmesi bu kadar rahatsız mı ediyor?” ifadelerini kullanmış ve “Orada vatandaşlarımızın bir kısmının olumsuz yaklaşımını Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nın hangi tür ifadelerle, nasıl yatıştırdığı ortada. Kusura bakma, senin sayın Merkel’e ne kadar saygı duyacağını biz biliriz. Ama biz saygıyı yerinde en güzel şekilde ifade etmesini de biliriz. Ama önce sen kökenin itibariyle, mensubu olduğun ülkenin Başbakanı’na bu şekilde konuşma hakkına sahip değilsin. Nerede milletvekili olursan ol, önce haddini bileceksin” demişti.

Cem Özdemir’ ise Erdoğan’ın kendisine yönelik açıklamalarına yumuşak bir tonda yanıt verdi. Özdemir, mevcut üslupla Türkiye toplumunun kutuplaşmasının önüne geçilemeyeceğini vurguladı.

Özdemir, “Sayın Başbakan Erdoğan’ı doğru bulduğum kararları için övdüm, doğru bulmadığım kararları için ise eleştirdim. Bu tavrımı ileriki zamanlarda da sürdüreceğim. Mevcut tartışmalar ve siyasi durum, görünen o ki farklı seslere yer bırakmayacak kadar gerginleşmiş halde. Hükümet ve muhalefet temsilcilerinin birbirlerine karşı aşırı üsluplarını sürdükleri ve birbirlerini dinlemedikleri müddetçe, Türkiye toplumunun kendi içinde kutuplaşmasının önüne geçilmesi imkânsız hale gelecektir” ifadelerini kullandı.

Kişisel sataşmalara cevap vermekten imtina ettiğini söyleyen Özdemir, “Karşılıklı saygıdan vazgeçilmemesi gerektiği kanaatindeyim. Bu da demokrasinin bir parçasıdır. Bu saygıyı, nasıl Alman şansölyesi Angela Merkel için savundum ise aynı şekilde Sayın Erdoğan’ın Almanya’da yapacağı konuşmanın en doğal hakkı olduğunu destekleyerek kendisine karşı da sergiledim” dedi.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code