Ergenekon savcısı Zekeriya Öz’den ilginç dilekçe

by admin | Pazartesi, Nis 7, 2014 | 1275 views

ZEKERİYA ÖZErgenekon savcısı Zekeriya Öz, Ergenekon soruşturması nedeniyle aldığı tehditlerin tüm kamuoyunca bilindiğini belirterek, ‘başına geleceklerden tayin kararına imza atan HSYK üyelerinin sorumlu olduğunu’ bildirdi.


17 Aralık yolsuzluk operasyonunu yürüten bürodan sorumlu Başsavcı vekili Zekeriya Öz, operasyon sonrası geçici görevlendirme ile Bakırköy’e oradan da kararname ile Bolu’ya düz savcı olarak atanmasına ilişkin HSYK’ya yeniden inceleme talebinde bulundu. Savcı Öz’ün kurula verdiği dilekçe ortaya çıktı. Kurul kaynaklarından alınan bilgiye göre, Öz’ün 10 sayfaya yakın olarak sunduğu yeniden inceleme talebinde, tayinlerin HSYK 1.Dairesince daha önce alınan prensip kararlarına uygun olmadığının öne sürülürken, “Ergenekon soruşturması nedeniyle aldığım tehditler kamuoyunca bilinirken, başıma kötü bir şey gelmesi halinde sorumlusu bu tayin kararına imza atan HSYK üyeleridir” denildi.

Öz dilekçesinde yapılan muameleyi sert ve sivri dille tenkit eden ifadeler kullanarak

“Sonuç olarak yapılan tayin hâkim ve savcı bağımsızlığına ve Anayasaya da aykırıdır. Yürütme organı ile ilgili yapılan soruşturmalar sebebiyle benim ve birçok meslektaşımın tayinin çıkarılması kuvvetler ayrılığını ortadan kaldırıp yargıyı yürütmenin emrine verme sonucu doğurmaktadır… Hakkımda inceleme yapan müfettişlere yoğun baskı yapıldığı ve bu baskının da müfettişlerce bazı ortamlarda dile getirilmesi de soruşturmanın amacının Başbakanın “Zekeriya’yı bitirin” talimatı gereğince yapıldığı ortaya çıkmıştır” dedi.

07.04.2014
KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code