Eski Ak Parti mensupları “Başkanlık Sistemi” için neler diyor?

AK Parti’nin Erdoğan’ın isteği doğrultusunda gündeme getirip gerekçelerini millete anlatmakta “ciddi” sıkıntı çektiği “BAŞKANLIK” Sistemi (her ne kadar farklı şekilde isimlendirilmeye çalışılıyorsa da) hakkında acaba eski Ak Parti üyeleri neler diyor? Bu sorunun cevabı hükümet ve Erdoğan açısından pek de sevimli olmasa gerek zira biliyoruz ki ciddi şekilde tenkitler mevcut bu bağlamda.


Örneğin AKP kurucularından ve vaktiyle Erdoğan’a en yakın isimlerden – hatta partinn beyin takımından – olan Abdillatif Şener’e göre yeni sistem “ucube” olduğu gibi üstelik parti programına da aykırı. Nitekim, Antalya’da düzenlenen bir konferansta konuşan Şener, paketin yürürlüğe girmesi halinde sorunlara yol açacağını kaydederek, “Bir başkanlık sistemi değil, dünyada tanımlanmış bir sistem değil. Baştan sona ucube bir düzenlemeden ibarettir. Böyle bir düzenlemenin bu ülkede yaşayan hiçbir vatandaşa bir faydası da yoktur” dedi.

Düzenlemenin yurttaşlara hiçbir fayda getirmeyeceğini söyleyen Şener, “Hiç kimsenin iş derdine, aş derdine, günlük sıkıntılarını çözüm getirebilecek bir özelliği olmadığı gibi, aksine bu ülkede yaşayan her vatandaşın ekonomik ve sosyal sorunlarını, problemlerini artıracak bir pakettir. Böyle bir düzenleme karşısında devlet sanki sorun üretme mekanizması haline dönüşecektir” diye konuştu. Şener, paketin AKP’nin parti programına da aykırı olduğunu söyledi: “Ak Parti’nin programında sürekli demokrasiye vurgu yapılır. Sürekli erkler ayrılığına vurgu yapılır. Ama bu paketin neresinden bakarsanız bakın tutulacak bir tarafı yok.”

KAYNAK: MEDYA (Diken)

Like it? Share it!