Bakandan dürüst açıklama: Taşeronluk emeğin sömürüsüdür

by admin | Çarşamba, May 21, 2014 | 939 views

FARUK ÇELİK
Hükümet kanadından son derece vicdanlı ve dürüst bir ses çıktı. Soma’daki maden faciasıyla ilgili konuşan Çalışma Bakanı Faruk Çelik “Taşeron sistemi emeğin sömürüsüdür.” dedi.

AKP, CHP, MHP ve HDP’nin Soma’daki faciayla ilgili Meclis Araştırması açılmasını içeren önergeleri Genel Kurul’da bugün görüşülürken olayla ilgili açıklamalar yapan Çelik ”Soma’daki madende 8 kez programlı 8 kez şikayet üzerine teftiş yapıldı. Kimin nerede ne ihmali var, bunlar çok net ortaya çıkacak” dedi.


Meclis’te söz alan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik şunları söyledi:

”Şunu üzülerek ifade etmek istiyorum. Magazin haberlerine gösterilen ilgi, iş sağlığı güvenliği ile ilgili haberlere gösterilmiyor. Bütün çalışanlar iş güvenliği eğitiminden geçecek. Tehlike ve çok tehlikeli işlerde çalışanların mutlaka mesleki eğitim alma zorunluluğu var.

2010 yılından itibaren özellikle madenlerle ilgili yeni bir teftiş politikası hayata geçirildi. Soma’daki madende 8 kez programlı 8 kez şikayet üzerine teftiş yapıldı. Teftiş yapan maden mühendisleri. Ocak canlı bir organizma. Bir gün sonra bir saat sonra ne olacağını bilemiyoruz. Savcılık el koydu, ihmaller ortaya çıkacak. Taşeron sistemi emeğin sömürüsüdür.” dedi.  8 kez teftiş yapılan bir madende 301 kişinin ölmesini önleyememesi, yapılan teftişlerin devlet eliyle yapıldığı göz önünde bulundurulunca Çelik’in bu açıklaması bir itiraf olarak nitelendirildi.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code