Felaket: İslamcı teröristler Musul Başkonsolosluğumuz personelini rehin aldılar

by admin | Çarşamba, Haz 11, 2014 | 1742 views

ISID-MUSUL-KONSOLOS
Dün Musul’un tamamını ele geçiren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), bugün de kentteki Türk toprağına saldırdı. Militanlar, Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’nu ele geçirdi. Başkonsolos Öztürk Yılmaz ve konsolosluk çalışanlarının rehin alındığı iddia ediliyor. Türk Dışişleri yetkilileri bu konuda kendilerine ulaşan bir bilgi olmadığını ve konunun araştırıldığını söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da şu sıralarda Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile görüştüğü öğrenildi.


Reuters’a konuşan Türk hükümet yetkilileri “Militanlar Türk Başkonsolosluğu’nu ele geçirdi” ifadelerini kulllandı. Ajansa konuşan iki hükümet kaynağı, içerideki konsolosluk çalışanlarının güvenliğinin sağlanmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü belirtti. Bir başka hükümet yetkilisi de “Konsolosluk personelimizin güvenliğini sağlamak için Musul’daki belli militan gruplarla doğrudan temasa geçildi” dedi.

AFP’ye konuşan bir emniyet yetkilisi ise IŞİD’in Başkonsolos Öztürk Yılmaz dahil 25 kişiyi kaçırdığını söyledi. İsmi açıklanmayan bir Albay, “IŞİD üyeleri Türk Başkonsolos ve korumaları ile yardımcıları dahil 25 kişiyi kaçırdı” dedi. Konsolosluk çalışanlarını kaçıranlardan biriyle konuştuğunu söyleyen Albay, “Bana ‘Yanımızda güvendeler ve daha güvenli bir yere götürülecekler’ dedi” ifadesini kullandı.

Bir diğer iddia da Başkonsolos dahil ikisi çocuk, üçü kadın 42 kişinin rehin alındığı şeklinde.

Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin lideri olduğu Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) yakın basın kuruluşları ise Türkiye’nin Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz’ın çalışanları bina dışına kaçırdığını ve can güvenliklerinin tehlikede olmadığını öne sürdü.

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code