Fitch “negatif” dedi ve Türkiye’nin kredi notu iyice dibe vurdu

FITCH RATINGS

Uzun süredir fırtınada yalpalayan gemi misali giden Türkiye’ye bir darbe de Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’den geldi. Fitch’in gece geç saatlerde Türkiye’nin ‘BBB-’ ile yatırım yapılabilir seviyede olan kredi notunu ‘BB+’ ile spekülatif seviyeye indirdirdi. Fitch’in kararı öncesinde ise Standard&Poor’s 20 Temmuz’da Türkiye’nin ‘BB+’ seviyesindeki notunu ‘BB’ye düşürmüş ve not görünümünü negatif yapmış ve bilahare kasım ayında görünümü durağana çevirerek Türkiye’nin görünümünü yeniden negatife indirmişti. Bütün bu gelişmeler neticesinde ülkemizin artık yatırım yapılabilir seviyede kredi notu kalmadı.


Diğer taraftan, Fitch’in, not indiriminde “siyasi ve güvenlik gelişmeleri, ekonomik performans ve kurumsal bağımsızlığın zayıflaması” gibi etkenlerin yanında “anayasa referandumu sonrasında zaten aşınmış olan kontrol ve denge mekanizmasının kalıcı hale geleceği” endişesinin de rol oynadığı ifade ediliyor. Fitch’e göre “terör saldırıları tüketici güveni ve turizme zarar veriyor ve büyümenin ise son yıllardaki performansının oldukça altında bir hızlı toparlanması” beklenebilir.

Söz konusu Fitch raporunun dipnotlarında ise şunlar belirtiliyor; “Dış finansman kırılganlığı, artan stres, kamu finansmanında zayıflama ve kamu borcu / GSYH oranının bozulması, politik alanda ve güvenlik alanında görülecek olumsuzluklar notun bir kademe düşmesine neden olabilecekken; yapısal reformların uygulamaya geçmesiyle dış finansman bağımlılığının azaltılması, sağlıklı bir politik ortam ve ana makroeokonomik göstergelerde sürdürülebilir iyileşme sağlamak notun bir kademe artmasını sağlayabilir.”

Konuyu değerlendiren uzmanlar bu kararın da piyasa da bir stres durumu yaratabileceğine ve Türk finansal varlıkları üzerinde negatif etki yaşanabileceğine dikkat çekiyor.

KAYNAK: HÜRRİYET

 

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code