Flaş karar: Hurşit Tolon yeniden serbest

by admin | Salı, Haz 10, 2014 | 932 views

HURSIT-TOLON
Türk Silahlı Kuvvetlerinin en değerli ve kariyerli komutanlaarından Hurşit Tolon sonunda yeniden özgürlüğüne kavuştu. Olay şöyle gelişti;

Özel Yetkili Mahkemeler ve Terörle Mücadele Kanunu ile yetkili mahkemelerin kapatılmasının ardından Ergenekon davasından tahliye edilen emekli Orgeneral Hurşit Tolon, avukatlarının yaptığı itiraz üzerine Malatya’daki Zirve Yayınevi davasından da tahliye edildi.

Ocak 2012’den itibaren cezaevinde bulunan Tolon, işlemlerinin ardından tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nden çıkacak. Ergenekon soruşturması kapsamında Temmuz 2008’de tutuklanmış 7 ay sonra avukatlarının talebi üzerine Şubat 2009’da tahliye edilmişti.

Emekli Orgeneral Tolon, Ergenekon davası kapsamında 1 Temmuz 2008’de gözaltına alındı. 6 Temmuz 2008’de sevk edildiği mahkeme tarafından silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek suçundan tutuklandı.


Tolon, 7 ay sonra Şubat 2009’da avukatlarının yaptığı tahliye talebi üzerine dosyada mevcut delil durumu itibariyle suç şüphesi ortadan kalktığı gerekçesiyle kapatılan İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nin dönemin nöbetçi hakimi tarafından tahliye edildi.

Ergenekon davası kapsamında 3,5 sene tutuksuz yargılanan Tolon, 10 Ocak 2012’de duruşma savcısının talebi üzerine bu kez cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs etme suçundan Ergenekon davası kapsamında 2. kez tutuklandı.

Yargılama sonunda hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılan Tolon, ÖYM ve TMK 10. Madde ile yetkili mahkemelerin kapatılmasının ardından uzun tutukluluk süresinin 10 yıldan 5 yıla indirilmesi nedeniyle 11 Mart 2014’de Ergenekon davası kapsamında 2. kez tahliye oldu.

Ancak Zirve Yayınevi davasında gizli tanık Deniz Uygar’ın ifadesiyle 18 Ocak 2013’te tutuklandığı için cezaevinden çıkamadı. ÖYM ve TMK 10. Madde ile yetkili mahkemelerin kapatılmasına ilişkin 6526 sayılı yasanın yürürlüğe girmesinin ardından avukatları Zirve Yayınevi davası kapsamında tahliye edilmesi için talepte bulundu ancak bu talep Malatya 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından oy çokluğuyla reddedildi. Tolon’un avukatlarının Zirve Yayınevi davası kapsamında tutuklama kararına yaptıkları itiraz üzerine dün tahliye edildi.

Sayın Tolon’a geçmiş olsun diyoruz.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code