Ford Otosan Yeniköy fabrikasının açılışını yaptı

by admin | Perşembe, May 22, 2014 | 2251 views

FORD-ACILIS
Türkiye’nin otomotiv lideri Ford Otosan  mevcut Gölcük Fabrikası’nın yanında yaptırdığı Yeniköy Fabrikası’nın açılışnı gerçekleştirdi. Törene ERDOĞAN’ da katıldı ve yine aynı fabrikada üretilen Courier hafif ticari aracın banttan indirilmesi seremonisinde hazır bulundu.

Erdoğan burada yaptığı konuşmada yerli otomobil ısrarını tekrarlayarak, “Yerli otomobil markası geliştirmemiz konusunda bir teklif, hatta ısrarım var. Tüm bu güzel gelişmeleri kendi otomobil markamızı oluşturarak taçlandırmak istiyoruz. Biz üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. İnşallah müjdeli haberler bekliyorum” dedi.

Ford Otosan Gölcük Fabrikası’nda düzenlenen törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Ford Motor Company Yönetim Kurulu Başkanı William Clay Ford, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Koç Holding Yönetim Kurulu üyesi ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Koç Holding CEO’su Turgay Durak, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu katıldı.


Kocaeli’ne uçakla Cengiz Topel Havalanı’na gelen ve buradan karayolu ile Gölcük’e geçen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bu tesisin ülkeye kazandırılmasına vesile olan herkesi tebrik ederek Ford’un otomobil sektörünün en önemli markalarıdan biri olduğunu ve Türkiye’nin yanı sıra Avrupa pazarlarında gururumuz olduğunu söyledi. Erdoğan Türkiye’de Ar-ge faliyetlerine önem verildiğini söyleyerek konuşmasına söyle devam etti:

“Otomotiv sektörünün önemli ismi Ford’un burada üretilen araçlarının Avrupa pazarında da olması bizi gururlandırıyor. Ar-ge faliyetleriyle de taktire şayan bir performansa sahip olduğunu görüyoruz. Türkiye’nin 2023 yılı hedefine yaptığı katkıyla Ford Otosan’ın önümüzdeki günlerde hep daha iyi sloganıyla yeni başarılar ortaya koyacağına inanıyorum. Bu fabrikanın yıllık 110 bin araç kapasitesiyle Ford’un yeni hafif ticari aracının dünyada tek üretim merkezi olması da başarıdır. Ford Otosan üretimle birlikte güçlü mühendislik hizmetiyle ülkemize katkılar sağlıyor.”

Ford Motor Company Yönetim Kurulu Başkanı William Clay Ford ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Doksan yıla yakın bir süredir Ford ile Koç arasındaki ilişki hız kesmeden güçlenmeye devam etti. Bu iki şirket arasında ortaklıktan öte bir şey var, o da; her ikisi de en baştan güçlü bir gelecek vizyonuna sahip iki büyük aile işletmesinin bir araya gelmesi. Bu, otomotiv endüstrisinde duymaya alışık olmadığımız uzun soluklu ve başarılı bir ortaklık. Bu başarı ancak güven ve saygı ile elde edilebilecek bir birliktelik. Türkiye’de yatırımlar yaptık, ancak bunun da ötesinde sağlam bir dostluğa yatırım yaptık ve bundan hepimiz; Ford, Koç ve Türkiye, kazançlı çıktık”.

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç sinevizyon eşliğinde Ford’un bugüne kadar gelişimini anlattı. Ali Koç yaptığı konuşmada Türkiye’nin tarihin en büyük yatırım döneminden geçtiğini ve kendilerinin de Türkiye’nin geleceğine yatırım yapmaya devam ettiğini belirterek, önce Soma’da yaşanan maden felaketinde yaşamını yitiren madencilerimize Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabır diledi.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code