Formula 1 Türkiye’ye geri mi dönüyor?

by admin | Çarşamba, Eyl 9, 2015 | 2342 views

formula-1Motor sporlarının zirvesi olan Formula 1 çoğumuzun malumudur bundan yaklaşık 15 yıl kadar önce İstanbul Tuzla bölgesinde başlamıştı… Buraya da İstanbul Park deniyordu.. Kısa bir süre sonra gereken ilgiyi görmediği gerekçesiyle atıl yatırıma dönüştü proje ve otorite ile ücretler konusunda anlaşamayan Formula ! yönetimi de tası tarağı toplayıp çekti gitti..

Şimdiyse öyle anlaşılıyor ki bu konuda kıpırdanmalar var ve bu dünya çapındaki spor organizasyonu tekrar geri gelebilecek gibi… Bu konudaki aşağıdaki açıklamaların yapıldığı belirtiliyor basında;

“Formula 1’in 2016 takviminde Türkiye’nin de yer alması için görüşmeler tamamlandı.


İstanbul Park’ın işletmesini 2013 yılında devralan Intercity’nin Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, düzenlediği basın toplantısında Londra’da Formula 1 Başkanı Bernie Ecclestone ile görüştüğünü, Türkiye’de yeniden yarışın yapılmasını onun da istediğini aktardı. Formula 1’in meşruiyetini kaybetmeye başladığını savunan Ak, “Formula 1 motor sporlarının zirvesi ve Batılı bir kültürden ortaya çıkmış bir aktivite. Türkiye de Batı kültürünün içinde ve yarışın buralarda olması gerekir, ama gittikçe uzağa gidiyor; Katar, Bahreyn, Abu Dabi, Rusya, Azerbaycan… Batı’daki ülkelerde bundan dolayı bir seyirci kaybı var” dedi.

Ecclestone’a ‘Türkiye’de bu yarışı yeniden sizinle beraber yapmak için elimizden geleni yapmaya hazırız’ dediğini anlatan Ak, şunları kaydetti: “Operasyonla alakalı bir sürü talebi vardı. Onların hepsinde kendisiyle anlaştık, el sıkıştık. Nihayetinde bu uluslararası bir aktivite olduğu için hükümetin onay vermesi gerekiyor. Maalesef bu durumdan dolayı seçimi bekler olduk. Kasım ayındaki seçimden sonra hızlı bir karar mekanizması kurulabilirse, tabi bu ülkemiz için çok önemli, bize aralık ayına kadar bir opsiyon verdiler. Çünkü aralık ayında resmi takvim kesinleşecek. Seneye resmi takvime girmek için son imzaya kaldık diyebilirim. İnşallah bunu tamamlar ve Formula 1’i yeniden getiririz.”

Kaynak: Medya

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code