Fransa Devlet Başkanı Hollande Türkiye’ye teşekkür etti

by admin | Pazartesi, Nis 21, 2014 | 1346 views

FRANSIZ GAZETECİLERSuriye’de 10 ay alıkonulduktan sonra Türkiye sınırına bırakılan 4 Fransız gazeteci ülkelerine döndü. 4 gazeteci Suriye’de kaçırıldıktan aylar sonra Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesi sınırında bulunmuştu. Bu arada, gazetecileri karşılayan Cumhurbaşkanı François Hollande, Türk yetkililere teşekkür etti.


Paris yakınlarındaki askeri üste Fransa Hava Kvvetlerine ait uçakla gelen gazetecileri Cumhurbaşkanı François Hollande, Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ile aileleri karşıladı.
Hollande, “Tahmin edeceğiniz gibi onlar, aileleri ve yakınları için mutluluk dolu bir gün. Ama Fransa için de mutlu bir gün. Çünkü Fransa böyle değerli yurttaşlara sahip olduğu için gurur duyuyor” dedi.

Diğer taraftan Hollande gazetecilerin Fransa’ya en kısa sürede dönmelerindeki yardımlarından  ötürü Türk resmi makamlarına da teşekkür etti.

Gazetecilerin isminin Nikolas Henin,  Pierre Torres, Edouard Elias ve Didier Farnçois olduüu öğrenildi. Gazeteciler, 10 ay boyunca gün ışığı görmeksizin bodrum katlarında tutulduklarını, bunun yaklaşık bir buçuk aylık bölümünü de birbirlerine zincirlenmiş geçirdiklerini söylediler.

4 gazeteci şunları da ifade ettiler: “Özgür olmak, gökyüzünü görmek büyük bir rahatlık ve sevinç kaynağı. Uzun süredir gökyüzünü görmemiştik, temiz hava almamıştık, yürüyememiştik, konuşamamıştık. Ama özgür kalacağımızdan hiç şüphe duymadık”.

Gazetecilerin nasıl serbest bırakıldıkları henüz bilinmemekle beraber Fransız medyası Katar veya Suudi Arabistan’ın arabulucu olmuş olabileceğini belirtiyor.

21.04.2014
KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code