Füzeler kime doğru… Kuzey Kore ABD savaşı gerçek mi oluyor?

Dünyada şüphesiz ki birçok önemli SIKINTI ve de bunların kaynağı olan “BAŞ BELASI” diye nitelendirebileceğimiz gruplar ve güç sahipleri mevcut. Bunlardan biri de tartışması Kuzey Kore Lideri KIM JONG UN. Öyle bir psikopat ki bu kişi her an bombanın pimini çekebilecek hissi veriyor insana. Babasından devir aldığı başkanlık koltuğuna oturduğundan beri yediği haltın da haddi hesabı yok; En yakınlarını köpeklere parçalatmaktan tutun da habire etrafı tehdit edip füzeler fırlatmaya kadar.

İşte bu kişiden şimdi de çok ciddi bir tehdit DEMOKLESİN KILICI misali dünya barışının üzerinde sallanıp duruyor. İşin ilginç tarafı kılıcın diğer ucunda da bir diğer ciddi sıkıntılı lider mevcut; ABD BAŞKANI DONALD TRUMP. Acaip keskin hatta radikal söylem ve eylemleriyle hem kendi ülkesini hem de dünyayı kasıp kavuracakmış görüntüsü veriyor ilk aylardaki icraatı neticesinde. İşte şimdi bu 2 lider tepişiyor karşılıklı. Umalım ki bir halk deyişi olan “Katırlar tepişir arada kalan sıpalar ezilir” misali bizlere (daha doğrusu dünyaya) zarar  vermesin bu tipler kendi egolarını tatmin etmeye çalışırken.

Şaka bir yana söz konusu restleşme çok ciddi boyutlara varmış durumda ve hatta Kuzey Kore lideri, ABD’ye bağlı Guam açıklarını vurmak için tarih bile vermiş bulunuyor. Yani, “randevulu savaş” ciddi şekilde. Zira habere göre “Kuzey Kore resmi haber ajansı Kuzey Kore ordusunun ağustos ortasında Guam’a 4 adet füze yollamak için Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un emrini beklediğini bildirdi. Council of Foreign Relations, dünyanın en kalabalık 4’üncü ordusuna sahip olan Kuzey Kore’nin 15 ila 25 arasında nükleer bombaya sahip olduğunun düşünüldüğünü açıklıyor. ABD ile 1950-53 yılları arasında gerçekleşen Kore savaşının sonunda hiçbir barış anlaşması imzalamayan Kuzey Kore, söz konusu ülke ile ‘teknik olarak’ hâlâ savaşta bulunuyor.”


Kuzey Kore haber ajansında yer alan açıklamaya göre, ağustos ayında ABD’ye bağlı özerk Guam açıklarına 4 adet orta menzilli füze fırlatma planı, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un onayını bekliyor.

Bu arada başka bir ilginç husus da ÇİN tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklama: Çin bununla ilgili olarak aynen şöyle bir mesaj vermiş durumda. Eğer ilk hamle Kuzey Kore’den gelirse biz tarafsız kalır ve karışmayız. Fakat hamle ABD veya GÜNEY KORE ‘den gelirse, Kuzey Kore’de bir yönetim değişikliğine izin vermeyiz. Buyrun bakalım bu kadar da kritik bir durumda olay yani.

Allah insanoğlunun sonunu hayırlı etsin diyelim, gerçi böyle psikopatlar varken zor ama, yine de çıkmayan candan umut kesilmez.

Kuzey Kore Ordusu Hakkında Genel Bilgi

Pyongyang yönetimi, ABD’nin yayınladığı resmi rakamlara göre, son on yıldır gayri safi milli hasılasının yaklaşık yüzde 25’ini askeri harcamalara ayırıyor. Council of Foreign Relations’ın (CFR) internet sitesinde yayımladığı rakamlara göre, Kuzey Kore 1.1 milyon askere sahip ordusuyla, dünyanın en kalabalık 4’üncü ordusunu oluşturuyor. Kuzey Kore Anayasası’nın 86’ıncı maddesi “Millî savunma en üstün görev ve vazifedir” ifadesiyle, ülkede yer alan bütün vatandaşlara askerlik hizmetini zorunlu kılıyor. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yayınladığı rakamlara göre, Kuzey Kore 2004 ila 2014 yılları arasında, yılda ortalama 3.5 milyar doları askeri harcamalara ayırdı.

İngiltere merkezli The Telegraph’ın haberine göre, Kuzey Kore’nin kısa, orta ve uzun menzilli binden fazla füzesi bulunuyor. ABD Savunma Bakanlığı, geçtiğimiz haftalarda Kuzey Kore’nin denediği kıtalararası bir füzenin 10.400 kilometre menzile sahip olduğunu ve Amerika kıtasına vurabilecek seviyeye ulaştığını ‘itiraf etti.’ CFR’nin son yayımladığı çalışmaya göre, Kuzey Kore’nin 15 ila 25 arasında nükleer bombaya sahip olduğuna inanılıyor.

Like it? Share it!