G20 zirvesinin yapıldığı Hamburg kentinde protestolar şiddetleniyor

by editor | Cuma, Tem 7, 2017 | 838 views

Her G20 zirvesinde görmeye alışık olduğumuz sahneler bu sefer de aynen cereyan ediyor… İnsanlar haklı olarak dünyayı idare ettiğini zanneden (ama mahvolmasına göz yuman) liderlere bunu hatırlatmaya çalışıyorlar, icabında canları pahasına… Nasıl da adil bir düzen değil mi?

Konuyla ilgili haberler boy boy yayınlanıyor medyada; Polisle halk (protestocular) karşı karşıya, gaz bombaları, yazyikli sular (ki bunlara Gezi’den aşinayız oldukça) ama liderleri bunu umursama durumuna gelince, bizce TIK yok sanki… Ne zaman uyanacaklar pekiyi? Bunların uyanacağı filan yok… Ama hiç şüphesiz ki torunlarının torunları bunların arkasından lanet yağdıracak; “Kemikleriniz sızlasın mezarlarınızda” diye…

Konuyla ilgili haber de şöyle:

Hamburg kentinde başlayan G-20 Zirvesi’ni protesto eylemleri sürüyor. Büyük bir grup protestocu, düzenledikleri eylemlerle Hamburg sokaklarını doldurdu. Dün geceden beri süren eylemler bugün de sabahın erken saatlerinde başladı. Eylemciler yol kenarındaki araçları yakarak yollarda barikat kuruyor. Protestocular yine arabaları yakıp sokaklara barikatlar kurdular. Protestocu sayısının 100 bine ulaşması beklenen Hamburg’ta geniş güvenlik önlemleri alındı, 20 bin polis görevlendirildi. Ayrıca bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aracının da bulunduğu konvoy, toplantının yapılacağı alana doğru giderken, şortlu bir şüpheli şahıs nedeniyle bekletildi.


Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aracının, toplantının yapılacağı alana doğru giderken güvenlik gerekçesiyle durdurulduğu belirtildi. G20 Zirvesi’ne katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın otelden çıktıktan kısa bir süre polis eskortu eşliğindeki konvoyu cadde de beklemeye alındı. Zirve alanına yakın bir bölgede şortlu bir şahsın Alman polisi tarafından gözaltına alınmasının ardından, Erdoğan’a yönelik bir planı olduğunu şahsın ifade etmesi üzerine böyle bir tedbire başvurulduğu öğrenildi. Herhangi bir eylem teşebbüsüne karşı aracı durdurulduğu ve şahsın gözaltında tutulduğu öğrenildi.

Zirvenin bu yılki ana gündem konusu iklim değişikliği. İklim değişikliğinin yanı sıra ekonomik büyüme, göç akını ve terörle mücadele konularının da masada olması bekleniyor.

“Cehenneme Hoşgeldiniz” protestoları neyi sembolize ediyor? Protestonun organizatörü olan Andreas Blechschmidt, sloganlarının “mücadeleci bir mesaj taşıdığını, ancak aynı zamanda G20 politikalarının dünya çapında açlık, savaş ve iklim felaketi gibi ‘cehennemi andıran’ koşullar oluşturduğunu sembolize ediyor” diyor. Ayrıca protestoların daha çok ABD Devlet Başkanı Donald Trump’a yönelik olması bekleniyor.

İlk zirvesini 1999 yılında Berlin’de yapan 20’ler Grubu (G20), dünyanın gelişmiş ve gelişmekte olan ülke liderleri ile AB temsilcisini bir araya getiren uluslararası bir oluşum. Gayrıresmi bir forum olan G20 uluslararası örgüt statüsünde bulunmuyor. Bu nedenle de aldığı kararların doğrudan yasal bağlayıcılığı ya da yaptırım gücü yok. (KAYNAK: SÖZCÜ)

Like it? Share it!