Gelinen nokta: Almanya Türkiye’den gelen silah taleplerini dondurdu

Almanya silah ihracatı

Son aylarda Almanya’ile aramızın bozulmasına neden olan özellikle malum tutuklama olayları işi en sonunda bu boyuta kadar getirmiş bulunuyor. Tabii ki bizim bakanların orada miting yapmak istemesi ve buna izin verilmemesi ve daha sonra Almanya’nın bizim içişlerimize karıştığı izlenimi veren mesajları vs de bu gerginliğin tuzu biberi oldular. Ama neticede bizim Nato müttefiğimiz Almanya bize “silah satmıyor” hale geldi… ve tabii ki çok kritik ve istenmeyen bir durum.


Habere göre, Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, dün ekonomi gazetesi Handelsblatt’ın düzenlediği panelde, Berlin Yönetimi’nin yaşanan insan hakları ihlâlleri nedeniyle Türkiye’den gelen tüm önemli silah ihracat taleplerini askıya aldığını duyurdu. Gabriel’in bu açıklaması iki Alman çiftin Türkiye’de siyasi gerekçelerle gözlatına alındığına yönelik iddiaların hemen ardından geldi.

Gabriel, NATO üyesi olması nedeniyle talep etmesi halinde Almanya’nın Türkiye’ye silah gönderme yükümlülüğü olduğunun da altını çizdi. Ancak Gabriel, “Bu, neredeyse tüm silah ihracatı durdurulduğu için, şimdilerde mümkün değil” dedi. Bu başvurulara yönelik bir sorumluluk taşınmadığını ifade eden Alman Bakan, uluslararası sözleşmeler uyarınca bağlı kalınması gereken ancak içeriğini silahların oluşturmadığı bazı ihracatların ise bekletilemediğine dikkat çekti.

Benzer bir olay da çok yakında ABD’de yaşanmış ve ABD Senatosu Tahsisat Komisyonu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın korumalarına silah satışının yasaklanmasını öngören tasarıyı onaylamıştı.

Like it? Share it!