Google Glass çok yakında hayatımıza giriyor

by admin | Pazartesi, Nis 21, 2014 | 1382 views

GOOGLE GLASS
Şimdi, aşağıda yazılanları okuduğunuzda tabii ki hayret edip “Yok canım bu kadarı da olmaz artık, çok uçuk bb” diyecek çok kişi olacaktır. Ama, bundan kısa süre önce “yok canım öyle şey mi olur, bu da fazla artık” dediğimiz birçok şeyin şu anda günlük yaşamımızın bir parçası olduğunu unutmayalım. Örneğin, artık tuvaletin nerede olduğunu bile GOOGLE’a soruyoruz neredeyse akıllı telefonlardan…

Evet, GOOGLE Glass adeta yeni bir mucize gibi gelip yerleşecek hayatımıza ve birkaç yıl sonra onu da kanıksayacağız, günlük hayatımızın olağan bir parçası olarak kabul edeceğiz, diğer birçok müthiş yenilik gibi.

GOOGLE GLASS neler yapabiliyor bir bakalım;

Google’ın geçen sene ’Yılın İcadı’ seçilen son ürünün adıdır Google Glass. Sizin tam anlamıyla kişisel gözlük asistanınız oluyor. Ona bir ’üçüncü göz’ demek belki daha doğru olabilir. Örneğin, Glass akıllı telefon gibi komutlarımızı işletebiliyor fotoğraf çek, adres tarif et, arama yap video kaydet gibi. Wi-Fi ve Bluetooth özelliği ile akıllı telefonlarla senkronize olabiliyor. 720p özelliğinde HD kayıt yapabiliyor. Güneş gözlüğümüze yada gözlüklere uygulanabiliyor.


Android işletim sistemi bu gözlüğün içerisinde de var ve bir akıllı telefon gibi komutlarınızı işleyebiliyor; iPhone daki Siri gibi bir bakıma. Emredin efendim! Ellerinizi kullanmadan akıllı bir telefona sahip olmak belki de Glass ile mümkün olacak.

“Okay Glass” diyorsunuz ve arkasına; “fotoğraf çek, mesaj gönder, videoya kaydet, adres tarif et, arama yap” gibi işlevleri gerçekleştirmesini istiyorsunuz Google Glass da yapıyor. Bir alttaki fotoğraf Sergey Brin’e ait ve kendisi Google’ın iki kurucusundan birisi; o da Glass’ı test ediyor.

Kesin olmamakla birlikte alüminyum-fiber karışımı oldukça esnek bir yapıya sahip Glass. Geldiğinde ise 5 çeşit renk seçeneğiyle kullanıcılar ile buluşacak. İlk Glass versiyonu normal bir gözlük gibiydi şu an ise şeffaf bölümden komutların uygulanışını sunuyor ve camları olmayan bir çerçeve üzerine oturtulmuş durumda. 2013 yılının sonu veya 2014 yılı başlarında çıkması beklenen Glass’ın fiyatının 1500$’dan aşağıda olması bekleniyor.

Hatta daha da ötesini düşünürsek, belki de yakın zamanda yalnızca insanların gözbebeklerine oturacak bir lens sayesinde etrafımıza baktığımızda herhangi bir şey hakkında bilgi alabilecek, yolumuzu zorlanmadan bulabilecek, her anımızı ölümsüzleştirmek adına kayıt altına alabileceğiz.

Teknoloji denen canavar hem “İHYA” ediyor hem de tüketiyor bizleri. Yani aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık, misali… Ama bir gerçek var ki, her halükarda vazgeçemiyoruz bu canavardan…

KAYNAK: Medya / Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code