Gözümüz aydın, bir yeniyıl hediyesi daha: “Hastane muayene ücretlerine zam geldi”

by editor | Pazartesi, Oca 2, 2017 | 653 views


Bütçenizi tutturamazsanız ne olur? Ya iflas edersiniz (yani eğer şirketseniz), ya da şahıs bazında evinize barkınıza haciz filan geliverir sonunda mazallah… Ama hükümetseniz eğer kolayı var; “Zammı yüklersiniz vatandaşın sırtına, yolunuza devam edersiniz”.. Ne güzel ve pratik bir yol değil mi? Evet son yıllarda özellikle (tabii ki daha önce de vardı sistem) başımıza sıklıkla gelen durum bu. Vur abalıya, altta kalanın canı çıksın misali..


İşte şimdi bir ilave kaynak da SGK kanalıyla yaratılmış olacak. Tabii herhalde öyle 3-5 liradan bahsetmiyoruz; Milyarlar söz konusu olsa gerek. İlgili haber şöyle diyor;  SGK hasta muayene ücretlerine yüzde 20 ile yüzde 60 oranında zam yaptı. Devlet hastanelerine gidenlerin muayene ücretleri 5 liradan 6 liraya, özel hasteneye gidenlerin muayene ücretleri ise 12 liradan 15 liraya yükseltildi. Buna göre emeklilerin maaşından kesilen, çalışanların eczanelerde ödedikleri muayene katılım paylarına SGK zam yapmış oluyor. Hastaların daha önce 5 lira verdikleri devlet hastanelerine ait muayene ücreti yüzde 20 arttırılarak 6 liraya, eğitim araştırma hastaneleri için verdikleri 5 lira, yüzde 40 artış yapılarak 7 liraya, üniversite hastanelerindeki muayene katılım payı ise yüzde 60 artışla 5 liradan 8 liraya yükseltilmiş oluyor… Haydi bakalım gözümüz aydın… Yeni yıl hediyelerimiz birbiri ardına geliyor SAYIN hükümetimizden…

Bu arada, Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, muayene ücretlerine yüzde 20 ila 60 oranında zam yapılmasının ülkenin ekonomik koşullarına aykırı olduğunu belirterek, “Artık muayene ücreti tahsildarlığı yapmaktan bıktık” dedi. Saydan açıklamasının devamında, “Vatandaşlarımız, devlet ve üniversite hastanelerine başvurduklarında oluşan, emekli vatandaşların maaşlarından kesilen, çalışan vatandaşlarımızın eczanelerimizde ödedikleri muayene ücretlerine SGK tarafından 31 Aralık tarihli mükerrer Resmi Gazete’de yayımlanarak 1 Ocaktan itibaren yürürlüğe giren düzenleme ile zam yapılmış bulunmaktadır” dedi.

KAYNAK: HÜRRİYET

Like it? Share it!