Gözümüz aydın; Ekmeğe zam yolda

by admin | Cumartesi, Ara 5, 2015 | 1678 views

FIRINBir o eksikti.. Bütün enflasyon, yakıt fiyatlarında artış, sebze ve et fiyatlarındaki roketlemenin ardından şimdi de ekmeği zamlı almaya hazırlanın bakalım.. Hani derler ya “sana ekmek yok” diye.. Galiba sonunda ekmek alırken de 2 defa düşüneceğiz.. Hele hele günde 5-10 ekmek tüketen aileler olduğunu düşündüğümüzde durum daha da vahim…

Evet ekmek fiyatlarına zam hazırlığı olduğunu sinyali “Ekmek Sanayii İşverenler Sendikası” Genel Sekreteri Cihan Kolivar’dan geldi. Kolivar, Türkiye’de bu yıl buğday rekoltesi yüksek olmasına rağmen son iki ay içerisinde un fiyatlarına yüzde 15-20 arasında zam yapıldığını belirterek, “Bu zamlar böyle devam ederse ekmek fiyatının 1,5 lira olması kaçınılmaz” değerlendirmesinde bulundu.


Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Kolivar, rekolte yüksek olmasına karşın un fiyatlarına anlaşılması zor olan zamlar yapıldığını kaydederek, ham maddeye yapılan zamlar karşısında fırıncının ezildiğini bildirdi. Artan maliyetlerin yanı sıra merdiven altı, kaçak, ruhsatsız çalışan fırınların ve zincir marketlerin düşük fiyata kalitesiz ekmek satmasının, işini dürüst yapmaya çalışan fırıncıları olumsuz etkilediğini anlattı. Kolivar, bazı yerel yönetimlerin yasa dışı kaçak fırınların faaliyetine göz yumduğunu savunarak, yasal fırıncıların üretim kapasitesini bu yüzden azaltmaya başladığını aktardı.

Kolivar, 2 ay önce çuvalını 58 liradan aldıkları Trakya ununu şu anda 68 liradan satın alabildiklerini kaydetti.

“Çuvalını 2 ay önce 63 liradan aldığımız Konya unu ise şu anda 73 lira” ifadesini kullanan Kolivar, un fiyatlarının çuvalının 63 lira ile 80 lira arasında değiştiğini bildirdi.

Kolivar, “Uncular bize bir açıklama yapmıyor. ‘Bundan sonra şu fiyat alırsan al’ diyor. Gerçekten anlamakta zorlanıyoruz. 2 ay öncesine göre dolar artmadı, akaryakıt fiyatları yükselmedi peki una neden zam geldi?” değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: MEDYA / Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code