Gül’den kibar fakat çok sert açıklamalar

by admin | Çarşamba, Ağu 20, 2014 | 1305 views

GUL-VEDA
Cumhurbaşkanı Gül (halen resmen devam ediyor süresi) çok önemli açıklamalar yaptı gider ayak  verdiği son veda resepsiyonunda. Bütün kamuoyu AKP’nin yeni oluşumu esnasında Gül’ün nasıl ekarte edilmiş (Erdoğan’ın menfaati ve stratejisi icabı) duruma düştüğünü adım adım izledi. Nihayet gün geldi çattı ve bu açık olarak kendisine de bir nevi tebliğ edilmiş oldu – (kongre tarihi) yoluyla ve de esasında kabinenin en başarısız ve de Türkiye’yi ciddi sıkıntıların içine sokmuş olmakla itham edilen bakanının partiye genel başkan ve de ülkeye başbakan olacağının anlaşılmasıyla …

İşte her ne kadar AKP söz konusu olduğunda “kol kırılsa bile yen içinde kalır” diye bilinse de bu sefer hiç de öyle olmadığı anlaşılıyor. Zira bir taraftan Abdullah Gül kibarca ama direk hedefe giden açıklamalar yaparken, diğer taraftan ise eşi tam bir yaylım ateşine tuttu Gül’ün hasımlarını – hem de parti içi hasımlarını demek tam da yerinde olur.

Evet, Gül giderayak birşey daha yaptı ve AKP’ye Genel Başkan ve ülkeye de Başbakan olacak “muhteremin” adını da açıkladı; Ahmet DAVUTOĞLU… Tabii bu zaten tahmin ediliyordu son günlerdeki gelişmelerden ama bu en yetkili ağızlardan biri tarafından bu kadar açıklıkla ilan edilmemişti daha önce.. Şimdi, Erdoğan’ın tercihi olan bu seçim (ki böylelikle kendisiyle uyumlu ??? çalışsın diye) ülkeye bakalım ne gibi ilave sıkıntılar getirecek, muhtemelen…?

Gül’ün, Çankaya Köşkü’nde verdiği son resepsiyona Fener Rum Patriği Bartholomeos, TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TURSAB Başkanı Başaran Ulusoy, üniversite rektörleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve gazeteciler katıldı. Gül, resepsiyondaki konuşmasında ilginç ifadelere imza attı.


Son süreçte yaşanan tartışmalara da değinen Gül, kendisine yönelik eleştirilere yanıt verirken “Bizim cenahtan yapılan epeyce saygısızlıkları da gördüm” dedi. Gül, şunları kaydetti:

“Bu arada çeşitli yazılanlar, çizilenler konusunda, bir taraftan benim Cumhurbaşkanı olma sürecimde ‘Aman cumhurbaşkanı olmasın’ diyenlerin bana parti kurdurması, yeni, başka cephelere çekmesi, onu gördüm. Bir taraftan da bizim cenahtan yapılan epeyce doğrusu saygısızlıkları da gördüm, bu son süre içerisinde. Bunların hepsini de takip ettim. Çevremdeki herkes nihayette görevini yapıyordu, tarafsız bir Cumhurbaşkanlığı mevkisinde. Ama doğrusu, bunlar da olağan şeyler. Bundan sonra birikimlerimizi, tecrübemi yine davama, kendi kurduğum partinin başarılı olması için şüphesiz ki desteklemeye, aktarmaya çalışacağım.” Gül, gazetecilerin “Bu cenah kimler?” sorusunu ise yanıtsız bıraktı.

Gül olası başbakanın adı ile ilgili açıklamayı yaparken “Gördüğüm kadarıyla” ifadesini kullandı ve şunları dedi:

“Partinin kongresi, ben cumhurbaşkanı olduğum, cumhurbaşkanlığını devretmeden bir gün önce olacak. Göründüğü kadarıyla devralacak arkadaşımız Dışişleri Bakanı Ahmet Bey’i, siyasete de devlet hayatına da kazandıran benim. Başbakan olduğumda büyükelçi yaptığımı hatırlarsanız, ondan sonra da Dışişleri Bakanlığım boyunca, beş yıl hep yanımda oldu, beraber olduk. Bizim dava, akım içerisinde bizden sonraki jenerasyonun değerli isimlerinden birisi. Tabii inanıyorum ki çok başarılı olur. Başarılı olması Türkiye’nin başarısı olacaktır. Hepimiz de birikimlerimizle tabii ki destek oluruz.” Gül, ayrıca bundan sonraki yaşamını İstanbul’da sürdüreceğini ve Ankara’da olmayı şimdilik düşünmedeğini de belirtti.

Diğer taraftan Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül de eşinin son dönemde kendilerine yöneltilen eleştirilere “kibarlığından” yanıt vermediğini belirterek, “Hayatımda hiç üzülmediğim kadar üzüldüm bu dönemde. Abdullah Bey, ben okumayayım diye gazeteleri, haberleri benden kaçırıyor; hatta burada interneti bile kapattırıyor” şeklinde ifade kullandı.

Gül, “AKP’ye ne zaman üye olacaksınız?” sorusu üzerine bir örnek vererek “formalite önemli değil, ben bu partinin kurucusuyum” diye ekledi.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code