Gülen’den AKP’ye: “Cehennemin alt katındalar”

by admin | Cumartesi, Ağu 2, 2014 | 784 views

FETHULLAH-GULEN-2
Erdoğan’ın “inlerine girdik ve girmeye de devam edeceğiz” benzeri laflarıyla eş zamanlı olarak poliste yapılan ağır operasyonlarla ilgili olarak Fethullah Güleen en sonunda sessizliğini bozdu. Gülen şöyle dedi: “Zulüm karşısında susan, seslerini çıkarmayanlar dilsiz şeytandır. Eğer genel yapıyı biliyorlarsa bazen zulümler karşısında sükût edenler zalimlerden daha aşağı olurlar”.

Zaman gazetesinin bizzat Gülen’ile görüşmesinde hocaefendinin kendisine sorulan soruya verdiği cevap oldukça ilginç.


“Bayram sonrası bir çay içimlik muhabbet esnasında Hocaefendi’ye soruldu: “Zulmü yapanlarla zulme seyirci kalanlar uhrevî vebal açısından aynı yükü mü yüklenirler?” Soruyu dinlerken cevabı hazırdı Hocaefendi’nin. Muhatabının üç-beş cümlelik bu sorusunun bitmesini beklerken yerinde duramamasından, ‘bitse de bir an önce cevabını versem’ şekliyle özetlenebilecek tavrından anlamak mümkün bunu.”

İki cümleden oluşuyor cevap. İlki bir hadis-i şerife telmihen söylenen beyan, ikincisi ise kendi yorumu. “Zulüm karşısında susan, seslerini çıkarmayanlar dilsiz şeytandır. Eğer genel yapıyı biliyorlarsa bazen zulümler karşısında sükût edenler zalimlerden daha aşağı olurlar. Derk-i esfel…” Derk-i esfel, daha aşağı dereke demektir ki derekenin müspet manadaki karşılığı derecedir, mertebedir ki ayette yer bulur kendine bu tabir. Şöyle diyor ayet: “Şu kesindir ki münâfıklar cehennemin en alt katındadırlar. Onları oradan kurtaracak bir yardımcı da bulamazsın” (Nisa, 145)

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code