Güneş ülkesi Türkiye’de “nükleer enerji” yatırımları

GUNES-ENERJISIÖyle işler oluyor ki şu dünyada ve ama “bilhassa” ülkemize, akıl sır ermez.. Biraz vicdanı ve mantığı olup da düşünmeye üşenmeyen herkesi isyan ettirir..

Bunlardan bir tanesi de Türkiye’nin enerji politikasıdır (var ya)… Ülkede dört bir taraf deniz, bir sürü ırmaklar var, rüzgar desen nerdeyse uçacağız ve de üstelik güneş bakımından da en zengin ülkelerden biri..  Gel gör ki muhterem devlet adamlarımız ISRARLA nükleer enerji diye tutturmuş bulunuyorlar..

Şaka  filan değil ha, 20 milyar dolarlık yatırımlardan filan bahsediyoruz burada.. Hani “bayağı” da büyük bir proje.. Bayağı “İŞ” var bu projede..

Ama esas önemli olan kısmı şu ki, dünyanın en ileri teknolojilerine ve disiplinli insanına sahip koskoca Japonya bu işin altında kalıverdi tam olarak. Öyle ki halen de belini doğrultamadı, o kadar maddi zarara, insan ve de prestij kaybına rağmen..

Gelelim bize; Daha sobayı bile çalıştırırken çuvallayan bir miletiz maalesef (inanmayanlar gazete arşivlerine baksın).. Hani bu iş birilerinin buyurduğu gibi gaz tüpüne filan benzemez.. Tüp patlasa en kötü ihtimalle 5-10 metre yakınına zarar verir, ama nükleerde bir sıkıntı olduğunda neler olacağını gerek Çernobil’de ve gerekse en son Japonya faciasında görmüş bulunuyor gözü ve vicdanı olanlar..


Üstelik de Almanya filan gibi ülkeler bile geri adım atıp bu teknolojiyi ikame edecek alternatifler üzerine ciddi şekilde yoğunlaşmış vaziyette..

Hal böyle iken, bu kadar mühendisin, inşaat bilgin, kontakların varken ve yabancı sermaye de kapıda beklerken neden nükleer dışındaki enerji kaynaklarına tam gaz yüklenmezsin ki? Efendim yetmezmiş.. O masalı lüten başkasına anlatınız.. Almanya gibi bir dev planlarını alternatif kaynaklar üzerine kuruyor da biz kimiz ki (halihazırda tabii) bize yetmiyor?

Tabii olay başka esasında… Nükleerde pasta büyük.. İş çok.. Eee bazıları da çok çalışkandır malum…

Neticede döndük dolaştık aynı yere geldik; Allah bu ülkeyi gözü dolardan başka şey görmeyen eksik vicdanlı insanlardan korusun, inşallah..

Bu arada yukarıda bahsettiğimiz gibi Türkiye’nin inanılmaz bir doğal enerji kaynağı deposu olduğunu görenlerin de akın akın bu ülkeye gelecekleri günler pek de uzak değildir.. Nitekim Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın da destekleriyle İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen 7. Uluslararası Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı Solarex İstanbul, bugün başlıyor.

12 Nisan’a kadar açık kalacak olan fuar için İstanbul’da bulunan yerli ve yabancı pek çok güneş enerjisi firması yetkililerinin yanı sıra, akademisyenler, bürokratlar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katılacak.

Uzun süredir beklenen güneş enerji santrali lisansları için ilk ihalelerin belli olması, sektörü hareketlendirdi ve birçok yatırımcı güneşe yatırım için İstanbul’a geliyor. Dolayısıyla güneş enerjisi sektörünün nabzı İstanbul’da atacak birkaç gün. Bugün başlayan fuarda bu alandaki yeni teknoloji ve çözümler sergilenirken, sektörün sorunları da tartışılacak. Yerli-yabancı ortaklıklarının da içinde yer alacağı çok sayıda işbirliğine imza atılması bekleniyor.

10.04.2014
Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code