Hadi siz de Seferihisar Akarca’ya gelin

AKARCA-DENIZ
Akarca isimli tatil beldesinden bahsetmek istiyoruz bu yazıda.. Akarca, İzmir’in yaklaşık 40 km güneyindeki Seferihisar ilçesine bağlı, bir sahil beldesi.. Seferihisar’ da Türkiye’nin ilk cittaslow kenti (yani slow city veya Türkçe olarak yavaş şehir)..

Büyükşehirden kaçmak istiyorsunuz ..Seferihisar ve onun beldesi AKARCA (deniz kenarında) bu iş için tam biçilmiş kaftan.. Ev fiyatları şimdilik oldukça makul.. Kalabalık değil.. İnsanlar oldukça “daha” medeni ve yumuşak.. Havası harika temiz.. Deniz olarak da mavi bayraklı plajlara sahip

Ankara, Bursa, Antalya vs gibi büyük şehirlerde ve bilhassa İstanbul gibi bir megapolde yaşayan vatandaşlar (ve de bilhassa belirli yaşın altında olan daha ziyade gençler) büyük şehir stresinden kurtulup biraz kafalarını boşaltmayı düşündüklerinde akla gelen 3-5 tane yer genellikle; Bodrum, Ölüdeniz, Marmaris, Ayvalık vs …

Bu gerçekten de emsalsiz tatil beldelerimiz maalesef vıcık vıcık insan kaynıyor yaz günlerinde..

“Peki siz zaten şehir stresinden sıkıntısından kaçmıyor muydunuz?” diye sormak uygun düşebilir çoğu tatilciye..

Burada şunu demek istiyoruz ki, bilhassa yoğun mevsimlerde alternatif tatil bölgelerini de bilmekte yarar var.. Tabii ki ne istediğine de bağlı bu.. Diskoda bütün gece tepinip macera peşinde olanlar için Bodrum tabii ki en uygun seçim olabilir.. Ayrıca, bu yoğun bölgelerde parayı da oldukça “YOĞUN” ödemeniz gerekebiliyor..

“Canım pansiyonda kalırım diyebilirsiniz..” Doğrudur.. Ama yine de yemek işini halletmeniz gerekecektir..vs vs..

BÜYÜKŞEHİRDEN KAÇMAK İSTEYENLER

Bir de belirli bir ekonomik güce veya yaşa erişip de şehirden kaçmak isteyen insanlar (yazlık veya sürekli olarak) olduğunda da – ki artık çok var, çünkü şehirler bırakın artık bizi defolup gidin buradan imkanınız ve aklınız varsa diyor – keza hep sorarız birbirimize “Acaba nereye yerleşsek? Neresi güzeldir.. Halkı iyidir.. Fiyatları uygundur.. havası sağlıklıdır vs vs”.. ve bir an önce bir yerler keşfetmeye çalışırız..

ALTERNATİF YERLER … AKARCA

AKARCA VIDEOSU

BAŞKA AKARCA VİDEOLARI

İşte Seferihisar ve onun beldesi AKARCA (deniz kenarında) bu iş için tam biçilmiş kaftan.. Ev fiyatları şimdilik oldukça makul..
Kalabalık değil.. İnsanlar oldukça “daha” medeni ve yumuşak..
Havası harika temiz.. Deniz olarak da mavi bayraklı plajlara sahip…


Bu belde henüz süslenip püslenmemiş (görücüye çıkacak gelin gibi)… Herşey, sokaklar dahil oldukça doğal.. yani makyajsız… Ama bu arada bazı iyileştirme çalışmaları yapılmakta …

AKARCA’DA SATILIK YAZLIKLAR : Yörede yazlık satın almak için en uygun mevkinin Akarca olduğu bilinir. Özellikle, mavi bayraklı denizden faydalanmak isteyenler için böyledir, zira 100 metre öteniz hemen plajdır. Halbuki Sığacık denizin dibinde olmasına rağmen 3-4 km ötede AKKUM’a gitmeniz gerekir. Üstelik Akarca’da alacağınız bir villa tipi yazlık Sığacık’takinden çok daha ekonomik olacaktır.

Bu beldede oldukça geniş bahçe içinde 2 katlı villa tipi evi (3 oda + salon) 300 bin lira (ve üzeri) civarında almak mümkün.. Deniz yalnızca 50 metre mesafede.. Sığacık’ta aynı evi (o da bulursanız bunun neredeyse yüzde elli üzeri bir fiyatla alabailirsiniz muhtemelen

AKARCA’da SAHİBİNDEN SATILIK YAZLIK VİLLA – Fiyat: 320 bin TL
Yer: Akarca (Seferihisar sahil beldesi) Site: Zümrütevler Sitesi
350 metrekare bahçe içinde, 120 metrekare çift kat VİLLA.
Yanaşık değil müstakil villa. Köşe mevkide 3 tarafı açık.
Yola cephe pergoleli – Yaşı: 20 yıl
3 oda 1 salon, 1 banyo (2 tuvalet)

Ayrıca bahçede yaklaşık 30 metrekare yepyeni müştemilat var.
2 oda, tuvalet duş, mutfak mevcut. RESİMLER VE AYRINTI için TIKLAYIN

Akarca ZÜMRÜTEVLER Sitesi için TIKLAYIN

SEFERİHİSAR VE BELEDİYE

Akarca, Seferihisar’a bağlı demiştik.. Seferihisar Belediyesi bu ilçeyi dünya çapında ünlü ve aranan bir marka haline getirmek adına Tunç Soyer başkanlığında çok ciddi projelere imza atmış durumda..

Bunlardan en önemlisi de bu ilçeyi Türkiye’nin ilk citta slow kenti olarak tescil ettirmeleri olmuş.. Biz bile bu sayede Seferihisar’a doğru yola çıktık.. ve burada yerleşelim ileride filan derken bir de baktık ki AKARCA’lı olmuşuz..

Cittaslow yani yavaş şehir demek, doğaya, doğal’a, geleneğe, hijyene, organik gıdaya, güzel ve yumuşak insanlara – yani medeniyete – önem veren kent demek.. Hayatın daha yavaş ve stressiz akabildiği yer..

İşte değerli başkan ve ekibi bunu gerçekleştirmeye çalışıyor.. Tabii takdir edersiniz Türkiye gibi barut misali insanları barındıran ve de gelenek, görenek ve insanlık dahil her şeyi unutturmak için her türlü nedenin olduğu bir ülkede bu neredeyse umutsuz bir çalışma gibi geliyor kulağa ilk başta..

Fakat, gelip gördüğünüzde fark ediyorsunuz ki kent artık cittaslow izlerini yavaş yavaş üzerine sindirmeye başlamış.. Bu gömleği giymeye hazır..

KIYMETLİ BİR ÜRÜN: SIĞACIK

Seferihisar’ın bir de çok kıymetli bir ürünü mevcut.. Pazarlama konusundaki en büyük silahı adeta; O da sahil beldesi SIĞACIK.. Burası da yat limanı, balıkçıları, kalesi ve yakındaki plajlarıyla tam da ticari bir değer..

Yanlış anlaşılmasın sakın.. Bodrum, Marmaris gibi “TÜCCARLAŞMIŞ” değil herkes belki burada, bugün itibarıyla (inşallah da öyle kalır).. Vıcık vıcık insan da kaynamıyor… Tam aksine çok rahat.. İşte belediye de bu beldesini en önemli pazarlama aracı olarak görüyor bir bakıma, Seferihisar’ı dünya çapında bir yer yapmaya çalışırken..

Görülüyor ki, ilgili belediye planları doğrultusunda hedefe varmak yani SEFERİHİSAR yöresini dünya kenti yapmak için ciddi çalışmalar yapıyor.. Diğer taraftan şeffaf ve duyarlı bir belediye gibi davranmayı tercih ediyor..

Beldeler de çok güzel.. En iyisi hadi gelin sizleri de bu yöreye alalım.. Seferihisar ve de bilhassa deniz kenarındaki AKARCA’ya .. İnanın pişman olmayacaksınız..

Editör

Like it? Share it!