Hafta sonunda ıslanmamak için tedbirinizi alın

by admin | Perşembe, Eki 16, 2014 | 1107 views

YAGIS-2
Meteoroloji Genel Müdürlüğnden yapılan açıklamaya göre Türkiye yeni bir yağışlı sistemin etkisine girecek. Kurum bugün akşam saatlerinde açıklama yaparak Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın hafta sonunda etkili olacağını dyurdu.

Bir süredir iyi ve mevsim normallerini aratmayacak şekilde gidilen hava böylece ilk sinyalini verecek gibi görünüyor kış mevsimi ile ilgili olarak.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, bugün akşam saatlerinden sonra ülkemizin Balkanlar ve Karadeniz üzerinden gelen yeni bir yağışlı sistemin etkisine gireceği  bildirildi. Yağışların yarından itibaren etkili olacağı belirtilen açıklamada şöyle denildi:

“Yarın bütün bölgelerimizin çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, Karadeniz, iç Anadolu, Doğu Akdeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin yağışlı geçmesi bekleniyor. Yağışların Batı Karadeniz’in kıyı kesimi ile Sakarya ve Hatay çevrelerinde kuvvetli ( 21 – 50 kg/metrekare) olacağı tahmin ediliyor.


Bu yağışlı sisteme ilave olarak 18.10.2014 Cumartesi günü ülkemizin Karadeniz üzerinden gelen yeni bir yağışlı ve soğuk bir sistemin etkisine gireceği tahmin ediliyor. Hafta sonunda Marmara’nın batısı, Kıyı Ege ve Bat Akdeniz dışında yurdun tamamında yağış bekleniyor.

Yağışların; Cumartesi günü Batı Karadeniz ile Sakarya ve Hatay çevreleri, akşam saatlerinden itibaren Doğu Karadeniz kıyılarında, 19 Ekim Pazar günü ise Doğu Karadeniz, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Doğu Anadolu’nun güneydoğu kesimlerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (51 – 100 kg/metrekare) olacağı öngörülüyor.

19.10.2014 Pazar günü meydana gelecek yağışların Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda (Bitlis, Van ve Hakkari) karla karışık yağmur yüksek rakımlı yerlerde ise kar şeklinde olması tahmin ediliyor.

Rüzgarın Cumartesi günü yurdun kuzey kesimlerinde kuzey ve batı yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığının hafta sonunda gelecek yağışlı sistem ile birlikte pazar günü yurdun kuzey ve iç kesimlerinde hissedilir derecede ( 6 -10 derece) olmak üzere ülke genelinde azalacağı ve mevsim normallerinin altına düşeceği tahmin ediliyor.

Kuvvetli yağış, ani sıcaklık düşüşü, yüksek kesimlerdeki kar yğışları ve kuvvetli rüzgarın oluşturabileceği olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.”

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code