Hala okumadıysanız; Türkan Tek ve Tek başına

turkan-ayse-kulin
İki güzel insan… İki özel insan… Ayşe Kulin ve Türkan Saylan… Her ikisi de bu ülkenin çok değerli aydınlarından.. Biri yani Türken Saylan ebediyete intikal etti, diğeri  romanlarını kaleme almaya devam ediyor. Dileriz uzun yıllar da devam eder. Biri Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanıydı. Yaşadığı sürece insanlık adına çalışan bu özel insan için neler demediler.. Misyoner, Hıristiyan,Kürtçü, kominist vs.. Pek çok suçlamalarda bulundular. Onun aydın bir insan olduğunu, eşitlik için çalıştığını, cüzzam için savaş verdiğini, kızların okuması için elinden geleni yaptığını bir takım çevreler görmezden geldi…. Diğeri bu ülkenin önemli, yalın ve objektif kalemlerinden Ayşe Kulin…. Ve Ayşe Kulin Sevgili Türkan Hoca’nın hayatını kaleme aldığı bir kitap yazdı.


Ayşe Kulin Tek ve Tek Başına”yı 2009 yılında Türkan Saylan’nın vasiyeti üzerine yazdı. İyi ki de yazdı.
Kitapta Saylan’ın eğitimi, evlilikleri, kanserle mücadelesi, leprayla mücadele konusunda yaptıkları ve yoksul çocukların eğitimine yaptığı katkı o kadar net bir şekilde anlatılıyor ki, okurken adeta hayatını okura canlı yaşatıyor.

Eğer hala okumadıysanız mutlaka, değerli yazar Ayşe Kulin’in kaleme aldığı bu biyografik romanı okuyun.

NOT:Ayşe Kulin’in HANDAN kitabı yayımlandı. Bu satırları yazan ben şu an kitabın sonlarına yaklaştım. Sürükleyici bir kitap olduğunu söyleyeyim. İki kadının benzeşen hatta örtüşen hayat hikayesini okurken, yine Ayşe Kulin tasvirleri ile kitabı elinizden bırakamayacaksınız.

Bilgi Akkuş HUNCA

 

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code