Hangi şirket daha avantajlı; anonim mi, limited şirket mi?

SUKRU-KIZILOTİş dünyasında şirket sahibi olanları yakından ilgilendiren gelişmeler de oluyor yeni kanun düzenlemeleriyle; Örneğin, eskiden limited şirketin anaomin şirkete göre daha kolay ve tercih edilir olduğu bilinirdi. Ama şimdi yeni yasanın penceresinden baktığımızda durum farklı gibi.

Nitekim ekonomi dünyasının tanınan ve sevilen ismi Prof. Dr. Şükrü Kızılot bu konuda açıklamalar yaparak iş dünyasını bir nevi uyramış oldu.  Prof. Kızılot,  yeni torba kanundaki vergi düzenlemeleri ile güncel vergi uygulamalarını anlatarak, anonim şirketin limited şirkete göre daha avantajlı olduğuna dikkat çekti ve “limited şirketinizi bir an önce anonim şirket haline dönüştürün’’ dedi.


Şükrü Kızılot, konuyla ilgili olarak verdiği bir seminerde yeni torba kanuna değinerek “Torba Kanun”un 67 kanun ile 4 kanun hükmünde kararnamede değişiklik yaptığını anlattı ve TBMM’ye “torba” olarak gelen kanunun “çuval” olarak yasalaştığını söyledi.  Yasa ile ithal cep telefonu ve televizyon gibi ürünlere yeni vergiler eklendiğini kaydeden Kızılot, bu ürünlerde yüzde 16 olan ÖTV’nin artık peşin ödeneceğini kaydetti.

Kanun’un getirdiği en önemli yeniliklerden birisinin de anonim şirket yönetim kurulu üyeleri ve yöneticilerinin,yalnızca görev yaptıkları döneme ilişkin vergi borçlarından sorumlu tutulmaları olduğunu belirtti. Şirket kasasında nakit tutanlarınya da şirketine borçlananların da yeni yasada düşünüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Şükrü Kızılot, ‘’Yeni uygulama ile bu oranların yüzde 3’ünü ödüyorsunuz ve diğer vergilerin tamamından kurtuluyorsunuz” dedi. Kızılot, çekilen paranın vergi defterlerinde kardan mahsup edilmemesi uyarısında bulunarak, aksi halde buna stopaj kesileceğini uyarısında bulundu.

Motorlu taşıtlar vergisi dahilolmak üzere vergi borçları ile SSK prim borçlarının da kanunla yeniden yapılandırıldığını hatırlatan Kızılot, bu borçların faizlerinin silineceğini ve kalan borcun 36 taksitte ödenebileceğini söyledi. Kızılot, gelecek yıl yeni bir vergi affının çıkabileceğini de iddia etti.

Bu konuda daha ayrıntılı bilgi aşağıdaki linkte görülebilir
http://www.gazetevatan.com/kizilot-torba-yasa-yi-yorumladi-687317-emlak/

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code