Havalar şaşkın: Bir iyi bir kötü

by admin | Cumartesi, Tem 5, 2014 | 998 views

RUZGARLI-HAVA
Doğa hiçbir şeyden çekmiyor insan(?)oğlundan çektiği kadar.. O da bize karşılığını vermeyi ihmal etmiyor tabii… Depremler, tsunamiler, sel baskınları, yangınlar vesaaire vesaire… Bu arada hava durumu bile eski tabirle “dansöz” gibi mübarek; Bir iyi bir kötü.. Sıcaklıklaar bir zirve yapıyor, iki gün sonra sanki sonbahar…

Evet bir süredir sıcak havalardan sonra şimdi de 6 dereceye kadar düşüşler yaşanacak sıcaklıklarda.. Bu da daha ziyade iç ve doğu kesimlerde olacak.

Diğer taraftan ise KUVVETLİ RÜZGAR bazı bölgelerde aman vermiyor vallahi.. Meteoroloji bu konuyla ilgili olarak kuvvetli yağış ve rüzgar uyarısında bulundu. Yapılan son değerlendirmelere göre, Türkiye’nin kuzey, iç ve doğu kesimlerinde görülecek olan sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklindeki yağışların; bugün (Cumartesi) Samsun, Ordu, Giresun ve Trabzon’un batı çevrelerinde, Kars, Ardahan ve Erzurum’un kuzeydoğu kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Hava sıcaklığının iç ve doğu kesimlerde 2 ila 6 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.


Rüzgarın genellikle kuzey yönlerden, güneydoğu kesimlerde güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette; Marmara, Ege ve Batı Akdeniz’in iç kesimlerinde kuzey yönlerden, İç Anadolu’nun doğusu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun batısında güney ve güneybatı yönlerden yer yer kuvvetli (30-60 km/s), Kıyı Ege’de kısa süreli fırtına (50-70 km/s) şeklinde esmesi bekleniyor.

Yağışların; bugün (Cumartesi) Samsun, Ordu, Giresun ve Trabzon’un batı çevrelerinde, Kars, Ardahan ve Erzurum’un kuzeydoğu kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ani sel, lokal su baskını, dolu, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar, vb) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

Rüzgarın; Marmara, Ege ve Batı Akdeniz’in iç kesimlerinde kuzey yönlerden, İç Anadolu’nun doğusu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun batısında güney ve güneybatı yönlerden yer yer kuvvetli (30-60 km/s), Kıyı Ege’de kısa süreli fırtına (50-70 km/s) şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç devrilmesi, vb) karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

Bazı illerde beklenen hava durumu ise şöyle;

İSTANBUL: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı (27)
ANKARA: Parçalı ve çok bulutlu, bugün (Cumartesi) akşam saatlerine kadar aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı (27)
İZMİR: Az bulutlu ve açık (31)

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code