HDP’den CHP’li Rıza Türmen’e cumhurbaşkanı adaylığı teklifi

by admin | Çarşamba, Haz 18, 2014 | 788 views

RIZA TÜRMEN
Ekmeleddin İHSANOĞLU’ nun CHP ve MHP ortak adayı olarak açıklanmasının hemen ardından HDP’ de CHP milletvekili RIZA TÜRMEN’ e cumhurbaşkanı adaylığı teklifi götürdü. Fakat öğrenildiğine göre Sayın TÜRMEN bu teklifi her zamanki inceliği ile reddetti.


Durum şöyle gelişti; İhsanoğlu’nun adaylığına tepki gösteren CHP milletvekilleri ile sol/ sosyal demokrat tabanının da desteğini alabilecek bir aday arayışına giren HDP-BDP kurmayları, CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen’e “Adayımız ol” teklifi götürdü. ‘Onur duydum’ diyen Türmen, CHP’de devam edeceğini açıkladı. HDP ile adaylık konusunda görüşme yaptıklarını belirten Türmen, kararın tamamen kendisine ait olduğunu söyledi.

Belirtildiğine göre Türmen’in kararını bugün HDP’ye iletmesi bekleniyor. Türmen’in ‘olumsuz’ yanıt vermesi halinde Selahattin Demirtaş’ın isminin ön plana çıkacağı belirtiliyor. Demirtaş’ın adaylık için “olabilir” dediği bildiriliyor.

HDP’nin tartışmaya açtığı 3’üncü isim ise Avukat Eşber Yağmurdereli oldu.

HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü de İhsanoğlu’nun ortak aday olarak çıkarılmasını eleştirerek, “CHP ve MHP’nin Ekmeleddin İhsanoğlu’nu aday göstermesi Karagöz karşısına Hacivat karakteri çıkartılmasıdır. Asıl mesele ABD’nin onayını elde etmekle ilgilidir” dedi.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code