Hollanda ile olan kriz turizme darbe vuracak mı?

Durup dururken – ve maalesef muhtemelen oy hesaplarıyla – yaratılan veya abartılan Hollanda krizi acaba turizmimize darbe vuracak mı? Şu ana kadar elde edilen verile sanki Hollandalı turistlerin ülkemize gelmekten vaz geçmeyeceğini gösteriyor. Diğer bir deyişle henüz iptaller gelmedi ve unut edilir hiç gelmez. Zira Hollandalı turistler geldikleri zaman ülkemize iyi de para bırakıyorlar; Kişi başına 814 Euro. Bu bulgular Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nin raporuna göre paylaşıldı.


Türkiye’ye en çok turist gönderen ilk 10 ülke arasında yer alan Hollanda’dan rezervasyon iptali yaşanmaması hususu turizmciler için şüphesiz ki sevindirici, zira geçen yıl Rusya’ ile yaşanan krizde turizmin nasıl tökezlediğini çok iyi hatırlıyoruz.

İşte bu kapsamda olmak üzere, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, seyahat acentelerinde Hollandalı turistlere ilişkin rezervasyon iptalleri yaşanmadığını vurguladı ve diğer taraftan da Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’ de (TÜRSAB) hazırladığı bir raporla 2016 yılında Hollanda’nın Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen beşinci ülke durumundan yedinci sıraya gerilediğini ilan etti..  Ayrıca, bakanlığın yayınladığı istatistiklere göre 2015 yılında Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’ne (OECD) üye Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye toplam 15 milyon 870 bin 330 turist geldi. Bu rakamın 1 milyon 232 bin 487’sini ise Hollandalı turistler oluşturdu. Hollanda, Almanya ve İngiltere’nin ardından 2015’te OECD Avrupa ülkeleri arasında Türkiye’ye en çok turist gönderen üçüncü ülke oldu. Bakanlık verilerine göre, Hollanda’dan 2016’da Türkiye’ye toplam 906 bin 336 turist geldi

 

Like it? Share it!