Hollanda’da seçimin galibi Başbakan Rutte oldu

Hollanda’da seçimin galibi Başbakan Rutte’nin liderliğindeki Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi oldu. Bir taraftan Türkiye’ile oluşan referandum toplantıları krizini yönetirken diğer taraftan da seçim için yarışan Rutte sonunda en ciddi rakibi Wilders’i geride bırakarak zafere ulaştı.

Hollanda genel seçiminde bildirilen ilk sonuçlara göre; Rutte başı çekti ve Wilders ancak ikinci olabildi.. 33 milletvekili çıkaran Başbakan Rutte’nin liderliğindeki Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi yarışı kazandı.


Sonuçların belli olmasını takiben Rutte şunları söyledi: “Brexit ve ABD’de Trump’ın kazanmasından sonra Hollanda yanlış bir popülizme hayır dedi. Artık kampanya bitti. Beraber olup istikrarlı bir hükümet kurmamız lazım”. İslam karşıtı aşırı sağcı Özgürlük Partisi, 20 milletvekili kazanarak ikinci olurken başkanı Wilders şunları söyledi: “Rutte’yi yenmek isterdim ama ne yazık ki olmadı. Açıkçası daha çok oy bekliyordum ve daha çok olabilirdi”.

Diğer taraftan hükümet ortağı İşçi Partisi, 2012 seçiminde 38 olan milletvekili sayısından 29’unu kaybederek 9 sandalyede kaldı ve büyük bir hezimet yaşadı. Türk kökenli milletvekilleri Kuzu ve Öztürk’ün kurduğu DENK Partisi ise 3 sandalye kazandı. Kuzu: “Yabancı kökenliler birlik olarak bu başarıyı elde ettik. Hollanda’da artan Irkçılık ve İslamofobiye karşı en güzel cevabı oylarınızla verdiniz. Hollanda hepimizin”

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!