Hollanda’ile Türkiye arasındaki toplantı krizi zirve yaptı

Almanya’dan sonra Hollanda’ile de devlet düzeyinde tabiri caizse “papaz olmuş” vaziyetteyiz. Hükümetin bu ülkelerde referandum kapsamında propaganda toplantıları yapması söz konusu ülkeler tarafından çeşitli sebeplerle engellenmiş vaziyette. Bizim hükümet de “Biz yaparız” diye sertleşince iki ülke iyice tavır aldılar ve kriz zirve yaptı. Son olarak Hollanda’nın Çavuşoğlu’nun uçağının iniş iznini iptal etmesi bardağı iyice taşırdı ve Erdoğan’ın yine “NAZİ” ithamlarına başlamasına neden oldu.


Almanya’dan sonra Hollanda ile de yaşanan ‘toplantı’ krizinde, Hollanda’dan gerilimi daha da artıracak bir hamle geldi. Skandal bir karara imza atan Hollanda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçağının iniş iznini iptal etti. Hollanda hükümetinin, Çavuşoğlu’nun inişine izin vermemesi nedeniyle, planlanan etkinlik tamamen iptal edildi. Bu gelişmelerin ardından Hollanda’nın Ankara Maslahatgüzar’ı Dışişleri’ne çağrıldı. Az önce ise Hollanda Başbakanı Mark Rutte’den yeni bir açıklama geldi. Reuters’ın haberine göre Rutte, “Türkiye’nin öfkesini anlıyorum. Ancak ‘Nazi’ açıklaması çok uygunsuzdu” dedi.

Almanya’dan sonra Hollanda ile de yaşanan ‘toplantı’ krizinde, Hollanda’dan gerilimi daha da artıracak bir karar geldi. Hollanda’nın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun iniş iznini iptal ettiği belirtildi. Rotterdam Başkonsolosluğu Konutu’nda konuşma yapmak için Hollanda’ya gidecek olan Bakan Çavuşoğlu, iniş izninin iptal edildiğini, Bahçeşehir Üniversitesi’nde yaptığı konuşma sırasında açıkladı. Hollanda hükümetinden yapılan açıklamada, Çavuşoğlu’nun ziyaretinin “kamu düzeni ve güvenliğine risk” oluşturduğu gerekçesiyle iznin iptal edildiği belirtildi.

Türk yetkililerin Hollanda’da referandum kampanyası yapmasına karşı çıkan Hollanda hükümetinin açıklamasında, Türkiye’den yapılan “yaptırım tehdidinin”, sorunun makul şekilde çözümünü imkansız hale getirdiği savunuldu ve bu nedenle de uçuş izninin geri çekildiği belirtildi.

KAYNAK: MEDYA (HÜRRİYET)

Like it? Share it!