HSYK seçiminde hükümet ilk yenilgiyi tattı

by admin | Salı, Eyl 23, 2014 | 1487 views

YARGITAY-10Çok büyük merak (ve hatta endişe ile) beklenen HSYK seçimlerinde Yargıtay, HSYK’ya göndereceği üyelerini belirledi. Yargıtay’ın 387 üyesi HSYK üyeliğine kendi kontenjanından gönderilecek 3 ismi belirlemek için sandık başına gitti.


Seçim sonucuna göre, en çok oy alan 20’nci Hukuk Dairesi Üyesi Yakup Ata, 18’inci Hukuk Dairesi Üüyesi Mustafa Kemal Özçelik ve 7’nci Ceza Dairesi Üyesi Kerim Tosun HSYK üyeliğine seçildi. Bu sonuçlara göre, Yargıtay’daki seçimde hükümetin desteklediği bilinen Yargıda Birlik Platformu’nun adaylarından hiçbiri HSYK üyeliğine seçilemedi.

HSYK seçimleri kapsamında bundan sonra, Danıştay iki üye, Adalet Akademisi 1 üye, adli ve idari yargı hakimleri de 10 üyeyi belirlemek için sandık başına gidecek. Seçim için Danıştay üyeleri Taci Bayhan, Gürsel Mekik, Emin Sınmaz, Ziya Özcan, Şaban Işık, Hasan Turgut ve Mustafa Gökçek aday oldu.

4 üyeyi de Cumhurbaşkanı Erdoğan atayacak.

Bu durumda bundan sonra yapılacak seçimler daha da büyük önem kazanmış oldu. Zira, bilindiği üzere hükümet (Erdoğan) Yargıtay’da da çoğunluğu sağalayarak hakim ve savcı atamalarında istediği yönde hareket edebilme serbestliği peşinde.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code