Hükümet Çanakkale’de yapılacak “Adalet Kurultayı” ile ilgili olarak CHP’ye 4 gün için izin verdi

by editor | Salı, Ağu 15, 2017 | 847 views

CHP Çanakkale’de yapılacak “Adalet Kurultayı” ile ilgili olarak hükümetten 5 günlük bir izin istemişti. Buna mukabil yalnızca 3 günde direnen hükümetle CHP arasında orta yol bulundu ve kurultayın 4 gün boyunca yapılması izni çıktı. Buna göre CHP’ye dün ulaşan yanıtta Adalet Kurultayı’na 26-29 Ağustos 2017 tarihleri için toplam dört günlük izin çıktığı kaydedildi.

CHP, Adalet Yürüyüşü’nün ardından 26 Ağustos Cumartesi gününden başlayacak şekilde her yıl 25 Nisan sabahı düzenlenen 57. Alay Yürüyüşünün kamp ve başlangıç noktası olan tarihi Gelibolu Yarımadası’ndaki Kocadere kamp alanında toplam 5 günlük bir Adalet Kurultayı yapacağını duyurmuştu. Ancak CHP hükümetten 30 Ağustos Zafer Bayramı da dahil beş gün isterken, hükümet üç gün için diretiyordu. Kurultayın yapılması için hükümet ile CHP arasında müzakereler düne kadar devam etti ve dün olumlu bir sonuca bağlandı. Hükümet tarafından verilen yanıta göre 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı içine almayarak dört gün olarak izin verilmiş oldu.


CHP tarafından daha önce de bildirildiği üzere kurultay boyunca medya, inanç, insan hakları, sendikalılaşma gibi başlıkların yanı sıra devlette, seçimde, geçimde, yargıda yaşanan adaletsizlikler masaya yatırılacak. Mağdur sıradan vatandaşlar da başlarına gelen adaletsizlikleri kurultayda anlatma fırsatı bulacak.

Açılışı Kılıçdaroğlu’nun yapacağı kurultayın sonunda bir “adalet manifestosu” açıklanacak. Adalet Yürüyüşü’ne de destek veren; HDP, ÖDP, LDP, EHP, Saadet Partisi, Demokrat Parti gibi siyasi partilerin de yer aldığı geniş bir siyasi yelpazenin kurultayda yer alması bekleniyor. Bununla birlikte kurultayda Adalet Yürüyüşü’nde olduğu gibi parti bayrağı, logosu, amblemi bulunmayacak. Her kesimden insan kendi başına gelen adaletsizliği bir parti şemsiyesi altında olmadan paylaşacak.

Dünya görüşleri birbirinden farklı birçok kişiye panelist olması için davet gittiği öğrenildi. Edinilen bilgiye göre davet giden ve gitmesi beklenen bazı isimler şöyle: DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ile birlikte tüm sendika başkanları. İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Öztürk Türdoğan, AKP Kurucularından Fatma Bostancı Ünsal, kayyım öncesi Mazlum Der Başkanı Faruk Ünsal, yazarımız Tayfun Atay, İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık, yazar Oya Baydar, Prof Dr. Mehmet Bayraktar, yazar Murat Sevinç, İrfan Aktan. Bu isimlerin yanı sıra önde gelen Alevi derneklerinin de temsilcilerine panelist olmaları içir davette bulunulacak. Panellerin açık havada düzenleneceği kurultay süresinde yaklaşık 50 dönümlük koruma altındaki araziye çadır, konteynerler kurulacak. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu dahil tüm CHP’liler ve diğer tüm katılımcılar bu alanda konaklayacak.

Like it? Share it!