Hükümet otogaz vergisini yükseltir mi dersiniz?

by admin | Salı, Nis 22, 2014 | 1417 views

OTOGAZ
Diyelim ki bir esnaf veya tüccarsınız… Bir işiniz veya işyeriniz var.. Alıp satıyorsunuz..

Tabii ki bir bütçeniz var.. Belli bir maliyetle alıp belli fiyattan satıyorsunuz ve aradaki fark masraflarınızı karşılıyor ve bir miktarda karınız oluyor haliyle..

Diyelim ki bütçenizi hesaplarken hata yaptınız ve masraflarınız tahmin ettiğinizden fazla oldu örneğin… Yani zarardasınız.. ve de bu durumu düzeltmek için fiyat arttırmak gibi bir çareniz yok.. Bir yerden ilave para getirip koyma şansınız da yok, maalesef.. Böyle devam etmek zorunda kalırsanız ne olur sonunda? Batarsınız.. Sonra ne olur? Devlet en başta olmak üzere herkes kapınıza gelir.. Darmadağın olur ve hatanızın bedelini malınızla canınızla ödetirler adama.. Netice şudur: Siz idare etmeyi becerememiş olursunuz özetle…


Peki siz devlet olursanız nasıl olur durum? Diyelim hesap kitap bütçe yaptınız.. Ama beceriksizlikten veya bilgisizlikten ve hatta şanssızlıktan dolayı hesap kitap tutmadı.. Durum fena, işler iflas noktasına gelebilir.. Ne yaparasınız, hele Türkiye gibi ülkelerde? Koy zamları yürü geç.. Oh ne güzel bütçenin gelirleri arttı ve hesaplar tuttu.. İyi değil mi? Sıkıştın mı, kendi beceriksizliğini milletin sırtına yükle, ondn sonra da ben gayet güzel idare ediyorum memleketi diye övün..

Bu senaryo yalnızca şu andaki yönetime ait değil, daha öncekiler de farklı birşey yapmıyorlardı zaten.. Bunların farkı bu işin şahikasına eriştiler nerdeyse.. Mali yönetimin başı mı sıkıştı? Bas zammı geç..

Bir de vatandaş nereye talep gösteriyorsa “burada ekmek var deyip” hemen sırtına biniyor yönetim.. Örneğin, gariban vatandaş çok da ekonomik olan OTOGAZ kullanmaya başlamışken, baktılar ki buraya talep var.. “Hemen yükseltelim fiyatları, biz de payımızı alalaım ” mantığı ile OTOGAZ fiyatları bir and roketledi.. Böylece devlet baba da bir açığını kapatmış oldu. Kimisn sırtından? Vatandaşın.. İyi yönetim değil mi?

Evet durum maalesef böyle.. Ama buna rağmen otogaz tüketimi Türkiye’de gidderek artmaya devam etmektedir.. Son raporlara göre, otogaz satışları şubat ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,1 artarak 192 bin 376 tona ulaştığı bildiriliyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) raporu şöyle diyor: Otogaz tüketimi  şubat ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,1 artarak, 192 bin 376 tona yükselmiş bulunuyor. Geçen yılın şubat ayında 186 bin 614 ton satılan otogaz bu yılın aynı döneminde 192 bin 376 ton satılmış bulunmakta.

22.04.2014
KAYNAK: MEDYA

 

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code