Hükümet teknoloji ve haber alma özgürlüğüyle “nafile” inatlaşıyor

by admin | Cumartesi, Mar 22, 2014 | 855 views

GOOGLE-DNSHerhalde, olsa olsa hükümetin başına doğru bilgi vermiyor veya gazabından korktuklarrı için duymak istediği şeyleri söyleyebiliyorlar ancak..

Bir yürekli adamı çıkıp da şunu söyleyemiyor olsa gerek: “Efendim, zatıalinizin tuttuğu bu yol yanlıştır.. Hatta çıkmaz sokaktır.. Bu yoldan selametli bir çıkış mümkün değildir.. Zira, günümüzün teknolojisinde siz değil, Çin bile haber alma özgürlüğünü engellemeyi beceremiyor.. Bu yaptığımız ancak imajımıza zarar olarak geri döner bize olsa olsa.. Yani, suçumuzu örtbas etmeye çalışır pozisyona düşeriz, daha da beter bir şekilde”..

Herhalde bunları söyleyip ısrarla arkasında duracak bir yürek yok muhteremin etrafında.. Yoksa bu Twitter yasaklayarak haber yollarını kesme saflığına hiç soyunmazdı bile..


Ama ne yazık ki hükümetin başı inatlaşmaya devam ediyor.. Bütün dünyaya mahçup olma pahasına.. 🙂 Sonunda hatasını anlayacak ama yine geç olacak.. Her adım atışında yanlışa biraz daha giriyor.. Girdikçe de bir yanlış adım daha atıyor.. Neden mi? Çünkü etrafında bilgili, cesur gerçek dostlar olmadığından.. Herkes korkudan yılmış durumda olduğundan..

Nitekim iktidar bir yanlışa daha imza atarak DNS’i de kapattırdı. Twitter’a erişimin engellenmesi sonrasında Twitter ve erişimi engellenen diğer sitelere giriş için alternatif DNS adresi olarak kullanılan Google’a ait 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 DNS IP adresleri de dün gece engellendi.

Twitter ‘a girmek için 8.8.8.8, 8.8.4.4 DNS‘ini kullanan kullanıcılar artık giriş yapamıyor. İnterneti sansürleyen bu kararın ardından sadece Twitter değil, tüm engelli sitelere girebilmek için 208.67.222.222 ve 208.67.220.220 DNS‘leri kullanılıyor.

İNTERNETE 8.8.8.8 ENGELLENDİ

Twitter’ın engellenmesinin ardından Google ’ın DNS’leri ön plana çıkmıştı. Kullanıcılar 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 IP’li DNS’lerle Twitter’a erişimlerini sürdürdüler. Bu sabahtan itibaren ise bu DNS adresleri tamamen kullanılamaz hale geldi. Bu DNS’leri kullanarak sadece Twitter’a değil internete erişiminin de kesildiği gelen bilgiler arasında. Konuyla ilgili Google Türkiye ’den kesin ve resmi bir açıklama henüz gelmedi.

Ama ne ilginçtir ki insanlar şakır iakır girmeye devam ediyorlar internet ve Twwitter’a.. Bakalım interneti de toptan yasaklamak ve hatta hatta o da olmadı elektrikleri de kesme gibi çılgınca tedbirlere de başvuracaklar mı, bundan sonra?

Bize sorarsanız, bu saatten sonra herşey beklenir..

22.03.2014
KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code