Hükümetten Rus uçağının Türk askerlerini vurmasına ilişkin açıklama.. Gerçekten de talihsiz bir kaza mı?

Türk Askerleri El Bab Rus Uçağı

Türk Silahlı Kuvetleri, Rusya’ya ait bir savaş uçağının “Fırat Kalkanı Harekâtı bölgesinde kazaen Türk askerlerini vurduğunu” açıkladı. 3 asker hayatını kaybetti, 11 asker yaralandı. TSK’nın açıklamasında “Fırat Kalkanı Harekâtı bölgesinde, 09 Şubat 2017 tarihinde saat 08:40 sularında, Rusya Federasyonuna ait bir savaş uçağı tarafından DEAŞ hedeflerine icra edilen hava harekatı esnasında, kazaen TSK unsurlarının olduğu bir binaya isabet eden bomba ile üç kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, biri ağır olmak üzere 11 kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmıştır. Yaralı personelimiz tedavilerinin yapılması maksadıyla süratle hastaneye ulaştırılmıştır” denildi. Rusya, olaya “zayıf koordinasyonun yol açtığını” bildirdi. Türkiye ve Rusya olayı inceliyor.


Bu arada Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Rusya’nın Suriye’de Türk askerlerini vurması hakkında konuştu. Meclis Genel Kurulu’nda milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Rus Devlet Başkanı ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamalarda Rus uçağının askerlerimizi yanlışlıkla vurduğu resmi olarak açıklanmıştır” dedi. Ekonomi Bakanı, “Ben de hata sonucu olduğuna inandığım El Bab’da bir yanlışlıkla bombalama sonucu şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” dedi. Yapılan açıklamalara işaret eden Ekonomi Bakanı, “Rus Devlet Başkanı ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamalarda Rus uçağının askerlerimizi yanlışlıkla vurduğu resmi olarak açıklanmıştır” dedi.

Genel Kurul Salonu’ndan gelen itirazlar üzerine Bakan Zeybekci, “Resmi olarak yapılan açıklama bu. Bunu burada siz dersiniz ki böyle değildir, ben derim ki resmi açıklama bu, sabaha kadar konuşuruz ama hepimizi üzen bir vakadır. Savaş alanlarında böyle hataların olması tabii ki zayıfta olsa ihtimal dahilindedir” diye konuştu.

Şimdi insan ister istemez düşünmüyor mu “Bu ne melun bir tesadüf? Tam da CIA en üst düzey yetkilisi Ankara’yı ziyaret ederken Türk askerleri Rus uçağı tarafından resmen biçiliyor – KAZA ile ama 🙁 Öyle şeyler oluyor ki günümüzde insanın aklı almıyor alamıyor.. Fakat bilenler biliyor neler olduğunu. Gün gelir eski defterler açılır elbet, hakikatler ortaya dökülür. Bizler görür müyüz, zor dostum zor.

Editör

Like it? Share it!