Hürriyet’te neler oluyor? Özdil’e yazı vetosu

by admin | Cuma, Ağu 15, 2014 | 1077 views

OZDIL-11
Öyle anlaşılıyor ki Hürriyet gazetesi yine sıkıntı yaşamakta bu aralarda. Daha önce hükümet tesiri ile geldiği düşünülen ve mali açıdan bayağı sıkıntılara yol açan vergi problemlerini güç bela atlatan (??) Hürriyet şimdi de önce Enis Berberoğlu’nın istifası (ki CB seçiminden hemen önce gelmesi manidar) ve şimdi de Yılmaz Özdil’in yazısına konulan veto ile yendiden bizzat gündem olmuş durumda.

Türkiye’de yapılan birçok gürültülü/şaşalı tanıtım, sunum ve imaj yaratma gayretlerine rağmen (Hürriyet malum başı çeker bu konuda) en önemli gazetenin bile bir atımlık barutu (Hürriyeti diyelim mi) olduğunun göstergisi midir acaba söz konusu durum?

Bir defa Allah rızası için şu Hürriyet’in web sayfasına bir bakın; Yahu, “biz şöyle büyük, böyle öncüyüz” vs diye vermek istediğiniz İMAJ mesajına yakışıyor mu bu web sayfası. Ziyaretçiyi tahrik edip sayfa açtıracak “BASİT” ve adam gibi bir müesseseye yakışmayacak ne kadar “internet yayıncılığı taktik ve numarası – bir bakıma kandırmacası” varsa hepsini uyguluyor “prestijli” web sayfasında. Mübarek sayfa Türk basınının amiral gemisi Hürriyet’e ait değil de sanki daha fazla TIK almak için her yolu mübah sayan sıradan bir bulvar gazetesine ait. Muhterem VUSLAT SABANCI hanımefendi baktığı zaman, camiaya, aileye ve hatta kendisine  yakıştırabiliyor mu Hürriyet’in “SULU” ön sayfasını.


Üstüne üstlük sen en önemli yazarın olan ÖZDİL’ e de yazı vetosu getiriyorsun. O zaman bundan sonra “ben en büyük ve hakiki gazeteyim” filan imajından vazgeç kardeşim. Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol… Tam da cuk oturuyor bu söz.. veya “Biz burada ticaret yapıyoruz kardeşim, gazetecilik kisvesi altında” diye anons yap, ondan sonra da rahat rahat ne yaparsan yap.

Evet, alınan bilgiye göre, Hürriyet’in en çok okunan yazarlarından olan Yılmaz Özdil’in, Başbakan adayları tartışmasına değindiği yazıda, Tayyip Erdoğan’dan boşalacak makam için Bilal Erdoğan’ı işaret eden ironik bir üslup kullandığı ve Özdil’in Erdoğan’ı eleştiren yazısına son anda müdahale edildiği ve ilk baskılardan itibaren gazeteye konmadığı kaydediliyor. Yine anlaşıldığına göre Hürriyet Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı’nın gazetedeki toplantılara katıldığı, sayfaları yayından önce kontrol ettiği, bazı haber ve yazıların değiştirilmasini istediği bildiriliyor.

Bu arada Hürriyet gazetesi de söz konusu durama ilişkin bir açıklama yayınladı. Açıklamada, “Yazarımız Yılmaz Özdil’in bugün yayınlanması gereken yazısında, Doğan Yayın İlkeleri’ne aykırı bazı ifadeler yer alıyordu. Ancak Özdil, değişiklik yapmak yerine yazısının yayınlanmamasını tercih etti” ifadelerine yer verildi.

Nasıl ama, “haso” gazetecilik değil mi?

KAYNAK: MEDYA / Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code