İdare Twitter’a IP bazlı engelleme getirdi bu sefer de..

by admin | Cumartesi, Mar 22, 2014 | 1038 views

TWITTER BANYönetim çıkışı olmayan sokakta haber alma özgürlüğünü kısıtlamak için mücadeleye devam etmeye kararlı görünüyor.. Ama, belirttiğimiz gibi sokak “ÇIKMAZ”.. Keşke biran önce bunu hükümetin başına anlatmayı becerebilse birileri.. veya bu cesareti gösterebilseler..

Evet son olarak yönetim bir adım daha atarak Twitter’a IP bazlı engelleme getirdi ve DNS’ler devredışı kaldı

Mahkeme kararıyla erişime kapatılmasına rağmen hemen herkesin Twitter’a girmesiyle birlikte önce sabah saatlerinde Google’ın DNS’leri engellendi; bu da çare olmayınca akşam saatlerinde IP bazlı engelleme yapıldı. Artık birçok DNS ayarlarıyla ne yaparsanız yapın, Twitter’a girmeniz çok daha zor olacak. Ancak elbette Twitter’a girmek için hala yollar var.


Twitter’ın yasaklanmasıyla birlikte kullanıcılar çareyi DNS değiştirmekte veya VPN uygulamaları indirmekte buldu. Bu sayede yasaklı olmasına rağmen başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmak üzere pek çok siyasi ve elbette milyonlarca kullanıcı herhangi bir sorun yaşamadan tweet atmaya devam etti.

Ancak sabah saatlerinde Google’ın 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 DNS’lerine engelleme geldi. Böylece bu DNS’i kullanan pek çok kullanıcı Twitter’a girmeyi başaramadı. Ancak elbette Google DNS dışında pek çok DNS rakamı bulunduğu için bu da kullanıcıların siteye girmesini engellemeye yetmedi.

Fakat son olarak Twitter’a IP bazlı engelleme geldi. Peki bu ne demek? İnternet servis sağlayıcıları IP bazlı engelleme yoluna giderek DNS değiştirerek Twitter’a girmeye çalışanların önünü tıkaması demek. Eğer şu dakikalarda DNS’i değiştirmenize rağmen giremiyorsanız, boşuna DNS değiştirmekle uğraşmayın; zira artık DNS yolu ile Twitter’a giriş kapanmış durumda.

IP bazlı engelleme elbette aşılamayacak bir engel değil. Kullanıcılar bunun için VPN servislerini (Hotspot Shield VPN, Onavo, TOR veya Chrome’a eklenti olarak kurulan Zenmate’i) kullanarak Twitter’a girebiliyor.

Son olarak halen bazı DNS’lerle şimdilik siteye giriş yapılabildiğini; ancak ağırlıklı olarak DNS yolunun kapandığını söylemeden geçmeyelim.

22.03.2014
KAYNAK: MEDYA

hurriyet.com.tr
twitter.com/selimozturk

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code