İdeoloji asalakları : Ali Doğan (Konuk Yazar)

OPINION-2Facebook’un en aktif ve değerli üyelerinden ve ülkesine fayda sağlamak için gerçekten de çırpınan Sayın Ali Doğan’ın çok isabetli görüşler içeren bir yazısını kendi izniyle burada yayınlıyoruz… Daha çok insan okuyup bazı gerçekler daha da net olarak açıklığa kavuşsun diye..

Kendisine buradan bu güzel yazı için özellikle teşekkür ediyoruz..

Editör

Sevgili Ali Doğan şöyle diyor;

İDEOLOJİ ASALAKLARI

İdeoloji asalakları bir ideolojinin arkasına sığınıp kendine maddi ve manevi çıkar sağlayan egoist, bencil ve kurnaz insanlardır.

Hep eleştirip dururuz, din sömürücüleri, din tüccarları diye. Çok doğrudur. Din en büyük, en geniş tabanlı ideolojidir ve sömürü alanı çok geniştir. Diğer ideolojiler birer göl, gölet, deniz ise din okyanustur. Kitlesi de daha naif ve daha sefildir, daha saftır, sömürülmesi daha kolaydır.

Ancak diğer ideolojilerde bu asalaklık oldukça farklıdır. Din sömürgenleri şöyle ya da böyle bir emek verirler sömürmek için. Özellikle SOL ideolojide maalesef bu iş çok daha kötü bir forma evirilmiştir. Emeksiz sömürü vardır, bol söz, bol palavra, bol böbürlenme, sıfır emek genel geçer ilke haline gelmiştir.


1980 darbesinden sonra Türk solunda eylemden uzak, masa başında ahkâm kesen, hiçbir sosyal etkinliğe katılmayan, hiçbir siyasal eylemin içinde yer almayan, mitingleri şöyle bir göz ucuyla 3-5 dakika sırf egosunu tatmin içip gelip izleyip giden tipler türemiştir. Şehit cenazelerini uzaktan izlerler, musalla taşına gelip bir dua bile etmezler bu tipler. Bu ideoloji asalakları lafa geldi mi mangalda kül bırakmazlar. Hatta alkollü masalarda dostlarını haşlarlar, durmadan onu bunu eleştiriler, kimseyi beğenmezler, kendilerinden başka hiç kimse hiçbir şey bilmemektedir, en sert, en derin devrimci kendileridir, Süpermen kesilirler. Aslında benlikleri, kişilikleri sıfırlanmıştır. Söylemleri ile eylemleri taban tabana zıttır. Söylem bol, eylem sıfırdır.

Bunu bugün bir kez daha yaşadım maalesef. Türk solunun en gözde ve en dinç direnç noktası, Türkiye Gençlik Birliğinin, TGB’nin, Gezi Direnişi dahil bir çok devrimci eylemin, toplumsal muhalefetin baş emektarı bu gençlik teşkilatının bu hafta sonu, 26-27 Aralık 2015, Ankara’da önemli bir konferansları var. Gençler Anadolu’dan kopup gelmişler, koşup gelmişler, yüreklerine sağlık. Onların o güzelim yüreklerinden öpüyorum. Ancak gençlerin otelde motelde kalma şansları ve imkânları yok. Beni aradı nazikçe bir kızımız, abi yardımcı olabilir misiniz diye. Bende etrafımızdaki uygun insanları, özellikle evlerinde imkanları olan kimseleri aradım. İnanın ki şok yaşadım. Yukarda bahsettiğim İDEOLOJİ ASALAKLARI gerçeği suratıma kara duvar gibi geldi dayandı. İşte bu yazıyı da bunun için yazdım.
Neyse ki güzel bazı dostlarımın yardımıyla 9 çocuğumuza evlerimizde bir gece kalma olanağı sağladık.

Bu yazıdan çıkarılacak önemli bir ders vardır, kim ideoloji adına çok bağırıp çağırıyorsa, kim ideoloji kahramanı kesiliyorsa içkili masa başlarında, o adamlardan uzak durun. İşte bunlar hiç emek sarf etmezler ve dine dayalı ideoloji asalaklarından daha fenadırlar. Bari biz onların, din asalaklarının kim olduklarını biliriz. Bunlar ise SOL cenahtaki gizli tehlike çukurları. Çukur adamlar. Gezi Parkı eylemleri sürecinde de görmüştük bu tipleri malumunuz. Sıcak evlerinden ve hoş sohbet masa başlarından kıçlarını kaldırmaya kıyamamışlardı.

Yalan mı dostlar…

ALI-DOGANSaygılarımla…
Ali Dogan

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code