İhracatta yeni rekor: Mayıs ayında 13 milyar 412 milyon TL

by admin | Pazar, Haz 1, 2014 | 887 views

IHRACAT-HAYDARPASA
Türkiye her ne kadar oldukça sıkıntılı bir siyasi ve hatta ekonomik dönemden geçse de bazı sevindirici haberler de almıyor değiliz. Örneğin, ihracatta yeni bir rekora imaz attı ülkemiz.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi tarafından Şanlıurfa’da açıklandığına göre mayıs ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,8 artışla 13 milyar 412 milyon dolar oldu. Böylelikle mayıs ayı toplam mal ihracatı bir Cumhuriyet tarihi rekoru kırmış oldu.

Diğer taraftan ilk 5 ayda ihracat yüzde 8 artışla 67 milyar 92 milyon dolar oldu. Son 12 aylık ihracat ise yüzde 1,7 artışla toplam 156 milyar 145 milyon dolara yükseldi.


İhracat kalemlerine bakıldığında ise Mayıs ayında en fazla ihracatı, 2 milyar 54 milyon dolarla otomotiv sektörü yaparken; hazır giyim ve konfeksiyon sektörü 1 milyar 616 milyon dolar ihracat ile ikinci sırada; kimyevi maddeler sektörü ise 1 milyar dolar 591 milyon dolar ihracat ile üçüncü sırada yer aldığı görüldü.

Mayıs ayında en fazla ihracat artışını yüzde 46 ile gemi ve yat sektörü yakaladı. Bu sektörleri fındık ve hazırgiyim sektörleri izledi.

İhracat pazarlarındaki gelişmelere bakıldığında, mayıs ayında en fazla ihracat yapılan 3 ülke sırasıyla Almanya, Irak ve İngiltere oldu. En büyük dış pazarımız olan Almanya’ya ihracatta Mayıs ayında %25 artış yakalandı.

Diğer taraftan Mayıs ayında AB’ye ihracatı yüzde 15 artarken, Kuzey Amerika’ya yüzde 12, Orta Doğu’ya yüzde 9 ihracat artışı yakalandı.

En fazla ihracat yapan ilk 10 il arasında ihracatını en fazla artıran ilimiz yüzde 64 artışla Sakarya oldu. Sakarya’yı yüzde 9 artışla Ankara, yüzde 8 ile İstanbul, Yüzde 7 ile İzmir, yüzde 6 ile Denizli ve Manisa, yüzde 1 ile Bursa takip etti.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code