Eliaçık’dan ilginç soru: “Üç halifeyi de Batılılar mı öldürdü?”

IHSAN-ELIACIKELİAÇIK bunu hep yapıyor.. Bilhassa son zamanlarda ve de Gezi’den beri…

CNNTURK kanalında programa çıkan İslamcı düşünür ve yazar ELİAÇIKson günlerin gündem konusu olan, Charlie Hebdo/Paris cinayetleri ve sonra gelişen olaylarla ilgili olarak düşüncelerini ifade derken yine çok ilginç görüşlere imza attı.. Öyle ifadeler ki Fanatik İslamcıların hiç hoşuna gitmeyeceği çok açık görülüyor…

Şirin Payzın’ın sorduğu ssorulara cevap verirken Eliaçık şunları söyledi:

KUR’AN-I KERİM ÖLDÜRÜN DEMİYOR”

Kur’an-ı Kerim’in emri böyle. Kur’an diyor ki sizin dininize yönelik bir eleştiri olduğu zaman, söz değiştirene kadar oradan uzaklaşın diyor. Bir ceza verin demiyor, hele hele öldürün hiç demiyor. Pekala ne diyor? Dinleyeceğiz, ne diyor acaba? Adam neden rahatsız. O Peygamber’e hakaretse, “Peygamber 30 erkek gücündeydi”, “İdrarını bir kadına içirdi ve kadın şifa buldu” diyen, hadis kitaplarında geçenler Peygamber’e hakaret olmuyor mu? Bunları hocalar çıkıyor, televizyonlardan anlatıyor. Bir karış sakalıyla anlatıyor. Onları neden protesto etmiyorsunuz? Onlara karşı niye bir çift söz söylemiyorsunuz?


“O KARİKATÜRLERİN KAYNAĞI…”

Batı’daki Peygamber karikatürleri, Batı’daki Peygamber eleştirilerin kaynağı bizdeki hadis kitaplarıdır. Adam Danimarka’da bir karikatür cizdi. Karikatürde Peygamber çadırda oturuyor ve önüne gelen kadınla yatıyor sabaha kadar. Sen hadis kitabında diyorsun ki 30 erkek gücünde ve hanımlarını sabaha kadar sırayla geziyor diye. Neden kızıyorsun bu senin kaynağında var. Sen kaynağınla yüzleşmemişsin. Sen bu kaynakla dünyanın karşısına çıkamassın. Sen bu sorgulanmamış din anlayışınla Avrupa’nın karşısına çıkamassın. Dünyaya İslam’ı anlatamayız. Bunları önce temizlememiz lazım. Benim bildiği insan güzeli, erdemli, mükemmel bir insan olan Peygaberimi neden eleştiriyor diye bakıyorum. Eşiyorum, eşiyorum bakıyorum yalan yanlış rivayetlere bakılmış. Peygamber böyle anlatılıyor.

TARTIŞILABİLİR AMA ŞARTI VAR

Bu tür eleştirileri ben faydalı buluyorum. Siyasetçiler faydalı bulmayabilir. Benim mantığım siyasetçilerden farklı işliyor. Ben dini alanın, tartışılmaz olmaktan çıkarılmasını istiyorum. Bir ülkede kutsalla perdelenmiş, tartışılmaz hale getirilen alan tartışılabilirse o ülkede herşey tartışılabilir hale gelir. İktidar da tartışılabilir, görüşlerde fikirlerde tartışılabilir.”

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code