İki düşman ahbap; Para hırsı ve etik

OPINION-2-300x274Günümüzde bakıyorsunuz insanlar has bel kader (veya bileklerinin hakkıyla) sahip oldukları mevkileri, olanakları – o noktaya neden ve neye hizmet için tırmanmış (veya getirilmiş) olduklarını sıklıkla unutarak – maddi imkanlarını/varlıklarını çoğaltmak için kullanıyorlar – hatta bu açıdan bakıldığında bir bakıma suiistimal ediyorlar da denilebilir.

Örneğin bir ekonomi uzmanının – çalıştığı önemli bir ulusal kanalda birçok izleyici edinmişken – pozisyonunu bir MARKANIN reklamını BANGIR BANGIR, bıktırırcasına yapmakta olduğunu izleyebiliyorsunuz. Tabii ki burası demokratik hür bir ülke (değil mi?). İsteyen zil takıp oynayabilir de hani, yakışırsa yani..

Ama kişi şunu da düşünmemeli mi acaba? Belli pozisyona gelmiş insanların kamuya/halka mal olduklarını unutma hakları var mıdır? Cepler 3-5 kuruş (??) fazladan dolacak diye kamuya mal olmuş bir insan örneğin bir GSM operatörüne ISRARLA ve bıktırırcasına şehadet eder ve bunu uygun görür mü kendine? Hani Ferdi Tayfur, Orhan Gencebay filan benzin istasyonlarında vs. görünüyorlardı ya.. Onlara bile yakışmamışken bu durum ve yüzleri eskimişken, ulusal kanaldaki forsunu kullanarak bir özel markanın reklamına maddi tatmin uğruna alet olmak bir önemli sunucuya yakışmaz diye düşünen az sayıda mı insan vardır?


Örneğin ekranların son derece popüler yüzleri olan ve aynı kanalda çalışan diğer birçok sunucu (isim vermiyoruz ama örneğin aynı kanalda çalışan çok önemli sunucular var, malum) böyle bir şeyin peşinde koşmuşlar mıdır bir bakalım hele… Mutlaka onlara da böyle teklifler gelmiştir ve geliyordur.. Ama onlar “o kanalın onlara neden görev vermiş olduğunu” biliyorlardır – ve söz konusu görevin oradaki ünlerini kullanarak ceplerini bir takım firma reklamları sayesinde doldurmak olmadığının farkındadırlar hiç şüphesiz.

Şüphesiz ki, “belirli markalar için tanıtım yapan söz konusu reklam elçileri çalıştıkları kanalın izleyicilerini konularıyla ilgili bilgilendirme asli görevini mi yoksa yanında TİCARET mi yapıyorlar” diye merak eden insanlar az değildir.

Ne zaman söz konusu kanalı açsanız, karşınızda bize söz konusu markayı “ısrarla tavsiye eden” bir ünlü sunucu.. Yüz eskimesi denilen şeyden de mi haberi yoktur bu kişilerin, izleyiciler, böyle bir sunucu tarafından ısrarla sunulan malum marka reklamından kusacak duruma gelmişken neredeyse.. Daha önceleri başka bir sunucu arkadaş klima reklamlarıyla ününe ün katmıştı malum ekranlarda yine.

Allah gelirlerini arttırsın bu arkadaşların ve “hayırlı” kazançlar versin  ama bizim gibi düşünen çok insana göre de söz konusu pozisyonları bu işler için kullanmamak lazımdır. Biz ve başka birçok insana göre iş ciddiyeti ve izleyiciye saygı bu işlere kalkışmadan iyice bir düşünmeyi gerektirir. Tabii ki hukuken hiçbir engel taşımayan bu davranış biçimlerine bir de etik ve insanın kendine yakıştırabildiği prensipler açısından da bakmakta fayda vardır diye düşünüyoruz. Bizden naçizane hatırlatması..

Bu yazı katiyetle herhangi bir kişiye yönelik onu hedef alan mahiyette yazılmış olmayıp, tamamen maalesef gittikçe yitirildiğine şahit olduğumuz etik değerler açısından ve özellikle paranın ve para hırsının önüne gelen her türlü değeri nasıl yıkıp geçtiğini görerek ve buna üzülerek kaleme alınmıştır.

Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code