İleri demokrasinin hüküm sürdüğü Türkiye’den ibretlik eğitim manzaraları

by admin | Perşembe, Eyl 22, 2016 | 713 views

LISE
İleri demokrasinin hakim olduğu Türkiye’de gerçekten de ibretlik bir manzara. Her tarafı “imam hatiplerle” dolduran (hiç şüphesiz ki ihtiyacın kat be kat fazlası – malum dindar ve kindar nesil yetiştirecek ya birileri) hükümet en sonunda lise talebelerini bile birbirine sokmayı, düşman etmeyi başardı, inanılmaz uygulamalarıyla. Aşağıdaki haberi okuyunca biraz(cık) vicdan sahibi insanlar ülkeye nasıl da büyük kötülük yapıldığının farkına varırlar.

Arkadaş zaten yeterince imam hatip açmadın mı bir hamlede? 5-10 misline çıkarmadın mı imam hatip mezunlarını? Daha hala insanların elinden neden almaya çalışırsın ki okullarını? Bırak isteyenler de imam hatip dışında eğitim görsün. NEDİR BU DAYATMA? Hiç mi ders almazsın yaşananlardan, dünyada yaşananlardan? Azıcık da medeni batı dünyasını takip etsene… Adamlar uzayla, ölüme çare bulmakla uğraşırken senin don paça gerici beyinlerin hala cennette kaç huriyi kucağına oturtacağı endişesiyle uğraşıyor. Allah gün gelir öyle bir şamar vurur ki yedi ceddin etkilenir, ülkeye bu kadar kötülük yapıp milyonlarca insanın yaşamı ve geleceğiyle oynamanın cevabı olarak.

Evet inanılmaz haber de şöyle;

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde Sosyal Bilimler Lisesi’nin kız imam hatip lisesine dönüştürülmesi nedeniyle yaşanan gerilim tırmandı. Okulun üçüncü günü de eğitim yapılamadı. Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerinin önceki gün erken gelip sınıflara oturmasının ardından, dün de imam hatip lisesi öğrencileri erken gelerek sınıfları doldurdu.


Akçakoca Sosyal Bilimler Lisesi’nin, 79 yatak kapasiteli pansiyonu ile birlikte Kız İmam Hatip Lisesi’ne dönüştürülmesi velilerin ve öğrencilerin tepkisine neden oldu. Okulun, son sınıflar hariç 200 öğrencisinin, Barboros Anadolu Lisesi’ne taşınacağı açıklandı. Okul açılmadan bir hafta önce veliler konuyu idari mahkemeye taşırken, gerginlik sürüyor. İmam Hatip Lisesi öğrencileri dün erken saatlerde gelerek sınıflara otururken Sosyal Bilimler lisesi öğrencileri ise kantinde eylem yaptı.

Veliler de okulda öğrencilere destek verdi. Sosyal Bilimler Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Belma Öztürk, “Haziran ayında okulumuzun İmam hatip olacağı ve başka okulun altına sığınmacı gideceğimiz söylendi. Biz dün (önceki gün) erken geldik çocuklarımızı sınıflara soktuk. Bugün (dün) de onlar bizden önce sınıflara yerleşmiş, bizim çocuklar kantinin boşluğunda kaldı. İl ve ilçe milli eğitim müdürü ile kaymakam geldi. Çocuklara, ‘İçinizden bir kısmının geleceği yanar’ gibi şeyler söylendi. İdari mahkemenin kararını bekliyoruz. Bizim gitmemiz Barbaros Lisesi’ni de rahatsız etti. Yer açmak için sınıflar birleştirildiği için mevcutlar arttı” dedi.

Öğrencilerin eylemi üzerine Düzce İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, Akçakoca Kaymakamı Mehmet Özer ve ilçe Milli Eğitim Müdürü ile birlikte giderek öğrencileri ikna etmeye çalıştı. Hürriyet’e konuşan Yiğit şunları söyledi:

“İmam Hatip Lisesi ortaokul ve lise öğrencileri aynı binada eğitim görüyor ve sayıları 600’e yakın. Kapasite olarak yetersiz kalması nedeniyle öğrenci sayısı 158’e düşen sosyal bilimler lisesine, kız imam hatip öğrencilerini taşıma kararı aldık. Bu okuldaki öğrencileri de Barbaros Anadolu Lisesi’nin üst katına taşımaya karar verdik. Çocuklarla konuşarak ikna etmeye çalıştım. Onlara, ‘Derste olmanız gerekiyor, yoksa siz de biz de problem yaşarız’ dedim. Bu tehdit olarak algılanmış. Son kararımız; çocuklar tahsis edilen okullara gidecek.”

CHP’li Mahmut Tanal Akçakoca’da inceleme yaptıktan sonra Hürriyet’e, “İdari plansızlık nedeniyle İmam Hatip ve Sosyal Bilimler Lisesi velileri ile öğrencilerini karşı karşıya getiriyorlar. İmam Hatip lisesi üzerinden tartışma başlatmak için tezgâh kurmuşlar. Bu çocuklar birbirinin yüzüne nefretle bakıyorlar. Tehlikeli bir gerginlik var, beni korkuttu. Bir kıvılcım bekliyor millet. İki okulun öğrencilerini de velilerini de itidale davet ettim” dedi.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code