İlginç karar: Mahkeme “Katil” diye slogan atan 2 kişiyi suçsuz buldu

by admin | Pazartesi, Haz 30, 2014 | 884 views

GEZI-PARKI-AYDINAydın 1. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi Fethiye Bilici, Gezi Parkı gösterilerinde “Katil Erdoğan” sloganı attıkları için yargılanan Cem Türkoğlu ve Zafer Kasap isimli kişileri suçsuz buldu. Kararda, ‘Katil Erdoğan’ sloganının ‘yaygın olarak kitleler tarafından söylenmesi için yeterli ölçüde olgusal dayanağın bulunduğu’ belirtildi.

Kararda “çok sayıda kişinin polis şiddetiyle öldürüldüğü ve yaralandığı, sanıkların bunun üzüntüsüyle hareket ettiği” belirtilerek, “Katil Erdoğan’ sözünün provokatif olduğu kabul edilse bile bunların Gezi olayları olgusuna dayandığı, bu sözlerin slogan şeklinde yaygın olarak kitleler tarafından söylenmesi için yeterli ölçüde olgusal dayanağın bulunduğu” şeklinde ifade kullanıldı ve beraat kararı verildi.


6 Haziran 2013’te Aydın ilimizde yüzlerce kişi toplanmış ve bunların arasında olup Gezi Parkı gösterilerinde yaşanan polis şiddetini ve ölümleri protesto ederken “Katil Erdoğan” diye slogan attıkları ileri sürülen Cem Türkoğlu ve ve Zafer Kasap hakkında Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 125. maddesine göre “kamu görevlisine hakaret” iddiasıyla Aydın 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. Kasap ifadesinde, “Gezi olayları sırasında birçok insanın öldürülüp yaralandığını, eyleme katılanların öfkeli olduğunu” belirterek, slogan attığını fakat hakaret kastıyla hareket etmediğini söyledi. Türkoğlu ise, “Bu sloganı atıp atmadığımı hatırlamıyorum” dedi.

Davada Başbakan Erdoğan’ da davacı olarak anıldı ve fakat dava 29 Mayıs’ta beraatla sonuçlandı. Hakim Fethiye Bilici, sanıkların “Katil Erdoğan” diye slogan attığının sabit olduğunu fakat bu söylemin suç içermediğini vurguladı. Sanıkların Gezi Parkı eylemlerindeki ölüm ve yaralanmalardan duydukları öfke ve üzüntünün etkisiyle kapıldıkları infial ile bunu söylediklerini belirten Hakim Bilici, “Gezi olaylarında polisin ölçüsüz şiddet kullanması sonucunda ölüm ve yaralanmaların meydana geldiğine dair kamuoyunda yaygın bir kanaatin oluştuğu, sanıkların da polisin ölçüsüz şiddet kullanması sonucunda ölümlerin meydana geldiğine dair bir kanaatle bu sloganı attıkları”nı kaydetti.Hakim Bilici bu ifadenin Türkiye’nin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10. Maddesi’ne göre düzenlenen ‘ifade özgürlüğü hakkı’ çerçevesinde ele alınması gerektiğini kaydetti.

Aynı hakim benzer bir kararı Aydın’da yapılan Roboski protestosuna ilişkin davada da vermişti. Eylemde, “Katil Erdoğan” sloganı attıkları iddiasıyla yargılanan yedi kişi hakkında 29 Ocak 2013’te beraate hükmeden Hakim Bilici kararında, “Katil Erdoğan’ sloganın bir hakaret olmadığı, Başbakan’ın olayın çözülmesiyle ilgili sorumluluğunu vurguladığını belirterek, “[Uludere’deki] olayın aydınlatılarak faillerinin tespitinden sorumlu olduğunu, sanıkların da bu sorumluluğu hatırlatmak için bu sözü söylediklerini…” karara geçirmişti.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code