İmar planlamada çevreyi çok etkileyecek değişiklikler geldi

by admin | Pazar, Haz 15, 2014 | 894 views

CEVRE-DUZENLEME
Gün geçmiyor ki, yeni birkaç yasa, tüzük değişikliği vesaire gelmesin.. Hükümet bayağı da hızlı çalışıyor hani, Sezar’ın hakkını Sezar’a vermek gerkirse… Tabii umut edilir ki bunların büyük çoğunluğu ülkenin hayrına olsun gerçekten de (yoksa bazı özel kişilerin cepleri hayrına değil).. Nitekim dün de önemli bir yönetmelik yayınlandı.. Öyle ki bundan sonra ülke çapında (tabii bilhassa yüksek rantlı kentlerdeki alanlarda) yapılacak inşaatlar ciddi biçimde etkilenebilecek bu yönetmelikten.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından dün açıklanan ve şehirlerin planlamasını ve inşaat sektörünü derinden etkileyecek maddeler getiren düzenlemenin adı “Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği”. . Yeşil alanların yapılaşmaya açılması ve siluetin korunmasında son sözü belediyeler değil artık bakanlık söyleyecek. Düzenlemeyle birlikte bazı büyük imar projeleri anket ve kamuoyu yoklamasıyla halka sorulacak. Vatandaşın da fikri alınacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından dün açıklanan ‘Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği’ tüm illerdeki planlamayı derinden etkileyecek düzenlemeler getirdi. Bundan böyle ülke genelinde bölge planları değil, mekânsal strateji planlar yapılacak. Yeni yönetmeliğe göre imar planlarında değişiklik yapmak zorunlu olmadıkça mümkün olmayacak.


Yeni düzenleme ilçe ve büyükşehir belediyesi onayıyla sosyal teknik alanların kaldırılması, küçültülmesi veya yerinin değiştirilmesi gibi düzenlemeleri ortadan kaldırıyor. Artık yapılan tüm plan değişikliği için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayı zorunlu olacak. Bakanlık bu değişiklikle, yeşil ve sosyal alanlar üzerinde yapılacak plan değişikliklerinde son sözü kendisinin söylemesini amaçlıyor. Belediyerin imar planı yapmak yetkisi korunsa da ciddi bir merkezi denetim geliyor.

Öte yandan bakanlık onayı olsa dahi söz konusu alanın konum ve yüzölçümünün eşdeğer alanın alternatif olarak gösterilmesi zorunlu olacak. Yani şehirin merkezindeki değerli bir alanın alternatifi şehrin dışındaki bir bölge olamayacak. Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz’ın verdiği bilgiye göre alternatif
olarak sunulan bölgenin park, meydan, açık alan ve yeşil alan olarak kullanılması da zorunda olacak.

Yeni düzen ayrıca şunları da getiriyor:

 • AVM ve sanayi kuruluşları ile lojistik ve depolama alanlarının şehir dışlarına çıkarılacak.
  Turizm alanlarında yılın belli dönemlerinde nüfus artışına paralel sosyal teknik alt yapı alanları ve otopark alanları ayrılması zorunlu oluyor.
  Kış nüfus 30-40 bin yaz nüfusu 1 milyona çıkan Bodrum gibi turizm merkezileri için yeni bir planlama esası getiriliyor.
  Afetlerde kullanılacak acil açık alanlar ve yollar yapılması zorunluluğu geliyor.
  İlk defa afet ve jeolojik ve doğal verilerin dikkate alınması zorunluluğu ile birlikte yine bazı bölgelerde plan yapılırken anket, kamuoyu yoklaması, toplantı, çalıştay, internet ortamında duyuru, bilgilendirme esası getiriliyor.
  İptal edilen planlarda kurum ve kuruluş görüşlerinin dikkate alınması zorunluluğu getirildi ve plan yaparken bitişik ve çevrede mevcut planlarla uyumlu plan yapma zorunlu oluyor
  İlk defa sağlıklı yaşam ve toplumdaki spora teşvik amaçlı bir plan sistematiği devreye giriyor Okullara çok yakın çocuk bahçesi, oyun alanı, açık semt spor alanları, kreş, anaokul, ilkokul konusu ele alınıyor

Diğer taraftan kıyılardaki yapılaşmayı kontrol konusu yeni yasada yerini alıyor. Buna göre, kıyı bölgelerdeki tüm kararlarda bakanlıktan uygunluk onayı aranacak. ‘Bütünleşik Kıyı Alanları Planları’ adı verilen yeni plan bakanlıkça belirlenecek ve bu bölgelerde yapılacak tüm uygulamalarda nihai söz bakanlık tarafından söylenecek.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code