Irak’taki askerlerimiz konusunda Ankara Irak’ın restini takmadı

IRAK-KOMANDOLAR
Bilindiği üzere Ankara Kuzey Irak’taki Mesud Barzani yönetimiyle uzlaşma çerçevesinde IŞİD’in kontrolündeki Musul yakınlarındaki Başika bölgesindeki üsse tankçılar dahil 600 asker sevk etmiş bulunuyor.

Bu kuvvetimizin orada bulunmasının ana nedeni “yerel güçleri eğitmek” olarak biliniyor. Gelişen yeni koşullar çerçevesinde Türkiye’nin Başika’daki varlığını arttırmaya devam edeceği anlaşılıyor. Neticede Bamerni ve Başika başta olmak üzere bölgedeki Türk asker sayısının 2 bini aşacağı sanılıyor.


Diğer taraftan Türkiye’nin Kuzey Irak’taki askeri varlığını arttırması Bağdat’ın tepkisini çekiyor ve Irak yönetimi bu konuda uyarı mesajları yayınlıyor. Örneğin Başbakan Haydar İbadi’nin yaptığı açıklamada, “Irak yönetimi Türkiye’ye derhal Irak topraklarından çıkmaya çağırıyoruz. Bunu Irak’ın egemenliğine yönelik ciddi bir ihlal olarak görüyoruz” dediği bildiriliyor.

Reuters haber ajansına konuşan bir Türk yetkili Bağdat yönetiminin, Ankara’ya 48 saat süre vermesinin ardından Türkiye’nin Irak’tan asker çekmediğini söyledi ve Türk askerlerinin Musul’a, Sünni Arap ve Türkmen güçlerinin talebi doğrultusunda konuşlandırıldığını yazdı.

Bilindiği üzere Irak’ta IŞİD’e karşı ılımlı grupların eğitilmesi amacıyla Musul bölgesindeki Türk birliklerinin değişimi geçtiğimiz cuma günü gerçekleşmişti.

KAYNAK: MEDYA / Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code