İş Dünyası: “Plastik Ürün İhracatında” başarı nasıl yakalandı?

ÜÇSAN LİMON SIKMAYıllar önce iğne ipliği bile dışarıdan ithal ederken Türkiye bugün dış ülkelere her türlü ürünü satacak duruma geldi. Hatta plastik mutfak ev gereçlerini bile.. Yani Amerikalı, Avustralyalısı, Avrupalısı ve Asyalısı Türk mutfak eşyalarını kullanıyorlar evlerinde.

Yıllar önce iğne ipliği bile dışarıdan ithal ederken Türkiye bugün dış ülkelere her türlü ürünü satacak duruma geldi. Hatta plastik mutfak ev gereçlerini bile.. Yani Amerikalı, Avustralyalısı, Avrupalısı ve Asyalısı Türk mutfak eşyalarını kullanıyorlar evlerinde.

Bu konudaki öncü firmalardan biri de İstanbul’daki ÜÇSAN Plastik Sanayi Şirketi. Firma yetkililerinden Halit ÖZBEK’ e nasıl olup da bu seviyeye geldiğimizi sorduğumuzda şöyle bir cevap alıyoruz;

“Türkiye’de bu işler kalıpçılıkla başladı. Eskiden Türkiye’de kenarları muntazam, deforme olmayan doğru dürüst bir plastik eşya imal etmek hayaldi nerdeyse.. İstanbul Sefaköy’de Özler Plastik gibi firmalar sermaye birikimi sağlayıp kuvvetlenerek teknoloji getirmeye başladılar.. Modern makineler koydular ve Shell gibi firmalara çalışmaya başladılar.. Diğer firmalar da ondan sonra yavaş yavaş arkadan gelmeye başladılar..


O devirde yurtdışına 1 gram ürün bile ihraç etmek nerdeyse hayaldi.. Çünkü teknolojik eksiklik bir yana, fiyat da çok büyük dezavantajdı..Bugünse birçok firma plastik ürün ihraç ediyor..

Örneğin ben ve ortağım kalıp çıraklığından yaklaşık kırk yılda bugün 7,000 metrekare kapalı alanda, 30 modern plastik makinesiyle 55 ülkeye ihracat yapar hale geldik. Bu başarıyı gerçekten de dürüst ve prensipli çalışarak, müşteri odaklı çalışıp, sonsuz hizmet ilkesine bağlı kalarak yakaladık.

Günümüzde böyle oturmuş firmalar oluşturmak ve bir müşteri portföyü ve pazarı yakalamak öyle kolay değil. Tabii ki gerekli sermayeyi oluşturmak ve teknolojik know-how edinmek ve marka haline gelmek en önemli zorluklar arasında. Bu arada markanızı ve ürününüzü dış pazarda kabul ettirmiş olmak da önemli. Bunun için sayısız fuarlara katılmak, zahmetli seyahatler yapmak, dil dökmek ve siparişleri gereken kalitede ve zamanı asla aksatmadan teslim etmek gerekiyor. Bu da yetmiyor.. Bir de müşterinin olduğu pazarda geçerli fiyatları da verebilmek gerekiyor.. Ayrıca yenilikleri de takip etmek bu işin en önemli kısımlarından biri..”

İşte bir başarı hikayesi ancak ve ancak böyle yazılabiliyor. Sayın Halit Bey’e vermiş olduğu bu çok özet fakat o derecede faydalı bilgi için teşekkür ediyor ve şu notu da ekliyoruz; Tabii ki bir de kısa sürede Türkiye’nin en büyük işadamları arasına giren bir ayrı zümre de var.. Burada konumuz onlar değil belli ki..

UÇSAN PLASTİK WEB SAYFASI

TURKIYEINTERNETTE.COM

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code