IŞİD en sonunda sınırımıza dayandı

by admin | Salı, Eyl 23, 2014 | 1259 views

Evet, 21. yüzyılda insanlığın belalısı IŞİD en sonunda bizim de sınırımıza geldi dayandı. Nitekim, YPG ile yaşanan çatışma çıplak gözle izlenirken IŞİD’in , Karamuk köyüne bayrağını astığı gözlemlendi. Ne günlere geldik değil mi “BÖYYÜK” Türkiye yine tir tir titremeye başladı vahşi, cani bir katliamcı bir fanatik İslamcı grup bize de bulaşır mı diye – ki bulaştı da.

Durum şöyle; IŞİD’in Kobani’ye yönelik saldırıları sürerken, dün Suruç’un Dikmektaş köyünün karşısındaki Rojava’nın Karamuk köyüne IŞİD bayrakları dikildi. Yaralı bir IŞİD militanı kapalı olan Akçakale Sınır Kapısı’ndan geçirilerek Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Basının durumu öğrenmesinin ardından IŞİD militanı başka bir hastaneye gönderildi.

Suruç’un Karaca köyünün 1 kilometre ilerisinde IŞİD ve YGP arasındaki çatışmalar sınırdan çıplak gözle izlenirken burada 5 gündür bekletilen Kobanililer son anda içeri alındı. Bekleyiş sırasında bir bebeğin açlık ve susuzluktan öldüğü iddia edildi.

Diğer taraftan IŞİD’in Suriye’nin kuzeyinde PYD’nin kontrolündeki Rojava bölgesinin Kobani kantonuna yönelik ağır silahlarla saldırıları geçen haftadan beri sürüyor. Kürt güçlerinin sözcüsünden yapılan açıklamaya göre, Kobani’nin doğusunda IŞİD’in ilerleyişi durduruldu, çatışmalarsa devam ediyor. 600-700 bin kişinin bölgeden kaçtığı belirtilirken AFAD, 4 günde Türkiye’ye geçenlerin sayısının 130 bine ulaştığını açıkladı.


Sınırdan geçişler ise Suruç’un doğusundaki Küçük Kendirci (Admenek) ile batısındaki Yumurtalık (Boydi) köylerinde oluşturulan koridorlardan yapılıyor. Giriş noktasına gelen Rojavalı Kürtler, önce silahtan arındırılma konusunda güvenlik aramasından geçiriliyor, izin verilenler kaba bir aramadan daha geçiriliyor. Bunun akabinde Kızılay yetkilileri, genel bir sağlık kontrolü yaptıktan sonra, kendilerine su, yüksek kalorili bisküvi ve hijyenik malzeme verililiyor. Daha sonra kimlikleri kayıt altına alınıyor. Tüm bu işlemler bittikten sonra bu kişiler, AFAD’ın Mürşitpınar Kapısı yakınlarında oluşturduğu geçici barınma kampına, YİBO ve benzeri binalara sevk ediliyor. Kampta yabancı basın mensuplarının çalışmasına izin verilmesine karşın, Türkiye’deki basın kuruluşu mensuplarından valilikten yazılı emir getirilmesi isteniyor. Basın mensupları da bu çifte standart karşısında tepki göstererek görüntü almaksızın, kamp alanından uzaklaştı.

Bu arada YPG güçleri ile sınırın 1 kilometre ilerisindeki Siftek köyünü ele geçiren IŞİD’liler arasında çatışma çıplak gözle izlenebildi. Pek çok top, havan ve ağır makineli patlamasının duyulduğu çatışmanın bu kadar yakında yaşanması, sınırın diğer hattında bekleyenler arasında korku yarattı.

Türkiye tarafında yakınlarını bekleyenler ise sinir krizleri geçirerek, gözyaşlarıyla kendilerini yere attı. Çatışmanın bu kadar yakında olması büyük risk yaratınca, yetkililerden gelen emirle, 5 gündür bekleyen Rojavalı Kürtler, Türkiye’ye doğru koşarak kaçmaya başladı. Suruç’un doğusunda kalan Dikmetaş (Oğan) köyünün hemen karşısında, Suriye topraklarında kalan Karamuk köyündeki tepeye IŞİD bayrağı dikildi.

İşte durum bu kadar da vahim. Allah sonumuzu hayır etsin.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code