IŞİD İslam Devleti kaç savaşçıya sahip?

ISID-MUSULİlk ortaya çıkıp ismini yavaş yavaş duyurmaya başladığında “terör örgütü” filan diyorlardı bunlara.. Artık, şaka maka “İslam Devleti” diye geçiyor adı.. Herhalde yüzyılın ne büyük başbelası IŞİD..

Kimine göre 15-20,000, kimine göre 20-30,000 savaşçısı var.. Ama bir bakıyorsunuz ki bunlar aynı anda bir sürü cephede birden savaşıyorlar.. Vallahi benim diyen ordu zor yapar..

İşte bunların bir de çok daha kalabalık olduğunu düşünün, tam bir bela başa.. Hani, ABD Irak’a girdiğinde hiç bir direnişle karşılaşmadı, Iraklı askerler tabanları yağlayıp kaçtılar ya.. İşte bu iş hiç de o ABD işgal olayına benzemez.. Bunlar ölmek için savaşıyor – yani onlara göre Allah yolunda şehit olmak için..


İşte bütün bunlar bilinirken KUZEY Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin ‘Sağ kolu’ konumundaki ‘Kürdistan Bölgesi Başkanlık Divanı Başkanı’ Fuad Hüseyin tarafından yapılan bir açıklama çok kişiyi titretecek kadar korkutucu oldu; Hüseyin, IŞİD’İN CIA tahminlerinin 6 katı; 200 bin savaşçısı bulunduğunu söyledi.

İngiliz Independent gazetesine konuşan Hüseyin, Suriye ve Irak’ta yüzbinlerce savaşçıdan söz ettiğini ifade ederken “Ele geçirdikleri topraklardaki genç Arapları harekete geçirebiliyorlar” dedi.

IŞİD’in Irak ve Suriye’nin yaklaşık üçte birini, yani 250 bin kilometrekarelik bir alanı elinde tuttuğunu hatırlatan Fuad Hüseyin, bunun da örgüte, içinden savaşçı devşirebileceği 10-12 milyonluk nüfusa hakim olmasını sağladığını, bu sayede aynı anda birkaç cephede savaşabildiğini bildirdi.

Eğer bu gerçekten de hakikati yansıtıyorsa, yandi gülüm keten helva.. Suriye ve Irak’ta daha çok kelleler gider..

Allah sonumuzu hayretsin..

KAYNAK: MEDYA / Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code