IŞİD Kobani’de geri mi çekiliyor?

by admin | Çarşamba, Eki 8, 2014 | 1086 views

KOBANI
Bütün dünya IŞİD’in  Kobani’ye girmesi artık an meselesi diye panikteyken herkes aniden sürpriz bir gelişme olduğu kaydedildi. Buna göre bugünkü bombardımanlar sonucu IŞİD’in geri çekiliyor.

Kobani odaklı gelişmeler dünden bu yana Türkiye’de göstericilerle güvenlik güçlerini karşı karşıya getirirken, Kobani ve çevresinde ise ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin havadan müdahalesi devam ediyor.

Üç haftadır süren yoğun çatışmalar sonucu uluslararası kamuoyunda, özellikle de Türkiye’de odak noktası haline gelen ve iki gün önce IŞİD bayraklarının dalgalandığı gözlenen Kobani’de IŞİD’in geri çekildiği bildirildi.


Reuters ajansı, Kobani bölgesi Dışişleri Bakan Yardımcısı İdris Nassan ile yaptıkları telefon görüşmesine dayanarak IŞİD’in kentin girişinin gerisine çekildiğini duyurdu.

Ajansın haberinde, Nassan’ın şu ifadelerine yer verildi:

“Bombardıman etkili oldu ve IŞİD birçok noktada geri püskürtüldü. Bu, onların şehre girişlerinden bu yana en büyük geri çekilmeleri ve bölgeden tamamen geri çekilmelerinin başlangıcı olarak kabul edebiliriz.”

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi yetkilisi Rami Abdülrahman ise IŞİD’in dün gece Kobani’nin doğu ve güneybatı kesimlerinden geri çekildiğini ancak bugün kaybettiği bu bölgeleri yeniden ele geçirmek için çok yoğun saldırıya geçtiğini söyledi. Abdülrahman, geri çekilmenin ardından IŞİD militanlarının hala Kobani’nin doğu ve güney kesimlerinde olduğunu ancak batı cephesinin iç taraflarında IŞİD militanı kalmadığını bildirdi. Rami Abdülrahman da geri çekilmenin yoğun hava bombardımanının ardından geldiğini söyledi.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code