IŞİD komutanından açıklama: Türk rehineler için korkmayın

by admin | Perşembe, Haz 12, 2014 | 1250 views

ISID-ASKERLER
Herkese “Musul’da IŞİD tarafından rehin alınan 49 konsolosluk çalışanının durumu ne olacak” diye şaşkınlık ve korku ile beklerken, bir IŞİD komutanından rahatlatıcı bir açıklama geldiği iddia edildi (tabii güvenilirse): Komutan “Korkulacak bir şey yok. Onları ülkelerine iade edeceğiz” diye konuştu.

Bu arada rehin alınan 49 konsolosluk çalışanının serbest bırakılması için yoğun çaba gösteriliyor. Ankara’da yapılan toplantılardaki eğilim, askeri seçeneğin gündeme alınmaması yönünde. Örgütle temas kurulduğu ve pazarlıkların sürdüğü de iddialar arasında. Bir diğer iddia ise IŞİD’te Türkler konusunda görüş ayrılığı bulunduğuna ilişkin.


Irak Şam İslam Devleti Örgütü’nün (IŞİD) Türkiye’nin Musul Konsolosluğu’nu basarak 49 personel ve aile fertlerini kaçırması bir anda gündeme oturdu. Personel ve ailelerin salıverilmesi için aracılar vasıtasıyla örgütle temas kurulduğu iddia ediliyor. Rehineleri kurtarabilmek için yürütülen görüşmeler sürüyor. Ancak yetkililer bunun bir fidye pazarlığı olmadığını belirtiyor.

Yetkililerden alınan bilgilere göre, IŞİD Örgütü içerisinde görüş ayrılığı var. Bir grup rehinelerin bırakılmasını isterken, diğer grup buna karşı çıkıyor. Pazarlıklar da karşıt grubu ikna etmek üzerine yoğunlaşmış durumda.Ankara’da yapılan kritik toplantıların ardından çıkan eğilim, askeri seçeneğin gündeme alınmaması yönünde.Yani rehinelerin bırakılması için şu an herhangi bir askeri müdahele seçeneği masada yok.Yetkililer, ikna çalışmaları ile kısa bir süre içerisinde rehinelerin serbest bırakılmasını hedefliyor.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code